Nawigacja

Najważniejsze

„Geneza wyprawy kijowskiej” – trzynasta belwederska debata historyków – 20 lutego 2020

Zapraszamy do oglądania retransmisji w IPNtv. W dyskusji wzięli udział profesorowie: Janusz Odziemkowski, Grzegorz Nowik, Jan Pisuliński oraz Karol Olejnik. Moderatorem debaty był prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” – zgłoszenia kandydatów do 22 marca 2020

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza osoby, instytucje i organizacje społeczne do zgłaszania kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”.

III Edycja Konkursu „Niezwyciężeni 1920. Obrońcy Ojczyzny”

Jesteś pasjonatem historii? Lubisz robić filmy? Chcesz opowiedzieć nam o bohaterskich czynach kogoś z Twojej rodziny, albo Twojej lokalnej społeczności? Nasz konkurs jest właśnie dla Ciebie!

Międzynarodowy Festiwal Filmowy o totalitaryzmach „Echa Katynia”

W 2020 r. przypada 80. rocznica zbrodni katyńskiej. Do udziału w festiwalu, którego tematyka będzie obejmować szeroko rozumiane zagadnienie totalitaryzmu, zapraszamy twórców różnych gatunków filmowych z całego świata. Zgłoszenia przyjmujemy do 29 lutego 2020 r. Więcej informacji na stronie echakatynia.pl

Otwarcie wystawy rzeźb „Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga” – 28 stycznia 2020

Samuel Willenberg wypełnił testament innych więźniów, by powiedzieć światu, o tym co się tam stało, gdy wydawało się, że zło zatriumfowało. (…) On był tym, który się nie poddał. Wraz z innymi więźniami chwycił za broń, żeby walczyć o godną śmierć. (…) Przeżył, by dać świadectwo. (…) Gdy rzeźbił, płakał. Powstał niezwykły stop brązu, cierpienia i łez – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, podczas otwarcia wystawy.

100. rocznica zaślubin Polski z morzem. Obchody Instytutu Pamięci Narodowej – Puck, 10 lutego 2020

Upamiętnienia, wystawy, zajęcia edukacyjne. W uroczystościach uczestniczył prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Multimedia i media społecznościowe

Polecamy

„Tu była, jest i będzie tylko Polska”. Quiz o Pomorzu w 1920 r.

Mirosław Golon: Powrót Pomorza do Polski – ogromny sukces Niepodległej u progu roku 1920

Dwa niewielkie, niezwykle urocze i z przebogatą historią pomorskie miasta, Puck i Golub (w 1951 roku powiększony o Dobrzyń i znany dziś pod nazwą Golub-Dobrzyń), pięknie symbolizują wielkie zwycięstwo polityczne odradzającej się Polski.

Paweł Błażewicz: Bunt w Treblince II

Monika Tomkiewicz: Niemieckie obozy na ziemiach polskich 1939–1945

Tekst ma charakter wprowadzenia do tematyki funkcjonowania w latach 1939–1945 niemieckich obozów zlokalizowanych na terytorium Polski w jej obecnych granicach.

Martyna Grądzka-Rejak: Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego…

Wiosną 1940 r. Niemcy przystąpili do organizowania obozu dla więźniów politycznych w miejscowości Auschwitz (przed wojną Oświęcim), znajdującej się wówczas na terenach wcielonych do Rzeszy. 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa przybył tam transport z pierwszymi polskimi więźniami politycznymi.

Łukasz Gramza: Śledztwo ws. KL Auschwitz-Birkenau

Już w grudniu 1939 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w specjalnej uchwale zapowiedział zastosowanie retorsji za niewinne ofiary polskie wobec Niemców, i to zwłaszcza wobec sfer kierowniczych.

Wywiad z prok. Łukaszem Gramzą na temat śledztwa dotyczącego KL Auschwitz-Birkenau

O śledztwie w sprawie KL Auschwitz-Birkenau z prokuratorem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie Łukaszem Gramzą, prowadzącym to postępowanie, rozmawia redaktor naczelny portalu przystanekhistoria.pl dr Rafał Leśkiewicz.

Akademia Niepodległości

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości organizuje w całej Polsce cykl wykładów pod nazwą „Akademia Niepodległości”

Na skróty

do góry