Nawigacja

Najważniejsze

Skrzynie ze skarbami pamięci z Treblinki

Samuel Willenberg to postać symboliczna. Całe życie zmagał się ze stereotypami i był przeciwnikiem dzielenia historii na polską i żydowską. Dla niego ważny był człowiek oraz stosunek do elementarnych wartości, do tego, czy jest się dobrym, czy złym człowiekiem. Był polskim Żydem i wiernym obywatelem Rzeczypospolitej, który w 1939 roku na ochotnika wstąpił do Wojska Polskiego – mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas publicznego otwarcia skrzyń z rzeźbami Samuela Willenberga.

„Walcząca Rzeczpospolita 1939–1945” – popularne opracowanie dla młodzieży w wielu językach

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej wydał popularnonaukową publikację autorstwa Macieja Korkucia „Walcząca Rzeczpospolita 1939–1945”. Zamieszczamy wersję polską, angielską, niemiecką, francuską, włoską, ukraińską i rosyjską – do pobrania.

III Edycja Konkursu „Niezwyciężeni 1920. Obrońcy Ojczyzny”

Jesteś pasjonatem historii? Lubisz robić filmy? Chcesz opowiedzieć nam o bohaterskich czynach kogoś z Twojej rodziny, albo Twojej lokalnej społeczności? Nasz konkurs jest właśnie dla Ciebie!

Prezentacja nowej serii wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej – „Literatura i Pamięć”

– Przez wieki literatura nas kształtowała, wyrażała, definiowała. To ona, gdy nie mieliśmy państwa i byliśmy w niewoli, wyrażała nasze marzenia o niepodległej; to ona mówiła o nas i prowadziła do czynu – powiedział podczas uroczystej premiery nowej serii wydawniczej prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

Multimedia i media społecznościowe

Polecamy

Na skróty

do góry