Nawigacja

Najważniejsze

Spot zapowiadający wystawę IPN „Wojna światów 1920”

Od 12 sierpnia do 15 września 2020 r. w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie będzie prezentowana wystawa „Wojna światów 1920”, przygotowana na stulecie Bitwy Warszawskiej. Zapraszamy do obejrzenia spotu zapowiadającego wystawę.

Paweł Libera: Wojna polsko-bolszewicka 1920 roku

Główną przyczyną wybuchu wojny polsko-bolszewickiej było zagrożenie dla niepodległości Polski ze strony Rosji bolszewickiej oraz próba wcielenia w życie idei permanentnej rewolucji i eksportu rewolucji komunistycznej na teren całej Europy.

Dlaczego Bitwa Warszawska w 1920 roku zdecydowała o losach świata?

Na pytanie, dlaczego Bitwa Warszawska w 1920 roku zdecydowała o losach świata, odpowiada dr hab. Mirosław Szumiło z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Instytut Pamięci Narodowej oddał hołd Powstańcom Warszawskim, uczestnicząc w uroczystościach państwowych i organizując wydarzenia w całej Polsce.

Pokolenia, którym zawdzięczamy wolność

To niewielka wystawa o wielkich ludziach. Ludziach, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej na otwarciu wystawy „Pokolenia wolności”. Z pokolenia na pokolenie trwała opowieść o Polsce niepokonanej. To matki, to ojcowie przekazywali dzieciom naszą dumną, zwycięską historię (…) Był to nieprzerwany łańcuch międzypokoleniowych zmagań o niepodległą Polskę, którego ostatnim aktem była „Solidarność".

Druga odsłona wystawy IPN „TU rodziła się Solidarność”

21 lipca 2020 Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę „TU rodziła się »Solidarność«” w kolejnych miastach.

Nowa strona edukacyjna IPN – edukacja.ipn.gov.pl

Od teraz masz pod ręką wszystko, co jest potrzebne w edukacji historii najnowszej! Zapraszamy na edukacja.ipn.gov.pl

IPNtv: #historiaonline

Spędzając czas w domu, warto odbyć cyfrową podróż w naszą historię. Zachęcamy do skorzystania z najnowszej inicjatywy online Instytutu Pamięci Narodowej. Na kanale IPNtv w serwisie YouTube uruchomiliśmy playlistę pod nazwą #historiaonline. Nasi historycy z całej Polski w trakcie krótkich, kilkunastominutowych prelekcji opowiadają o ciekawych i często nieznanych wydarzeniach z historii Polski XX wieku

Biblioteka Cyfrowa IPN

Wszystkich spędzających czas w domu zachęcamy do korzystania z Biblioteki Cyfrowej IPN znajdującej się na portalu przystanekhistoria.pl. Wiele spośród publikacji wydanych przez IPN ma swoje wersje elektroniczne, które udostępniamy w Bibliotece Cyfrowej. Znajdą tam Państwo, obok pozycji książkowych, archiwalne numery „Biuletynu IPN” oraz czasopisma naukowe, dodatki historyczne do prasy, broszury popularnonaukowe z serii „Bohaterowie Niepodległej” i inne materiały edukacyjne.

Multimedia i media społecznościowe

Na skróty

do góry