Nawigacja

Najważniejsze

Konferencja prasowa dotycząca otwarcia Izby Pamięci IPN „Strzelecka 8” – Warszawa, 27 lutego 2020

W konferencji, która odbyła się przy ul. Strzeleckiej 8, udział wzięli prezes IPN dr Jarosław Szarek i naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski, odpowiedzialny za przygotowanie koncepcji placówki i merytoryczną część ekspozycji stałej na „Strzeleckiej 8”.

Tomasz Łabuszewski: Czerwona mapa Warszawy

Hekatomba Powstania, zniszczenie blisko 70% zabudowy lewobrzeżnej części stolicy, śmierć podczas wojny kilkuset tysięcy jej mieszkańców sprawiły, iż po 1945 r. warszawiakom trudno było sobie wyobrazić kolejne wielkie nieszczęścia, które mogły ich jeszcze dotknąć. Czas pokazał, że bardzo się mylili.

Wideoczat z historią: Katownia przy Strzeleckiej 8

Odcinek wyemitowany 24 lutego 2020 poświęcony jest mrocznej historii katowni przy ul. Strzeleckiej 8 na warszawskiej Pradze. Dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej miejsce to zyska zupełnie nowe oblicze i stanie się miejscem edukowania i przypominania o przebiegu procesu zniewalania Polski przez sowiecki system totalitarny.

„Geneza wyprawy kijowskiej” – trzynasta belwederska debata historyków – 20 lutego 2020

Zapraszamy do oglądania retransmisji w IPNtv. W dyskusji wzięli udział profesorowie: Janusz Odziemkowski, Grzegorz Nowik, Jan Pisuliński oraz Karol Olejnik. Moderatorem debaty był prof. Włodzimierz Suleja, dyrektor Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” – zgłoszenia kandydatów do 22 marca 2020

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza osoby, instytucje i organizacje społeczne do zgłaszania kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”.

III Edycja Konkursu „Niezwyciężeni 1920. Obrońcy Ojczyzny”

Jesteś pasjonatem historii? Lubisz robić filmy? Chcesz opowiedzieć nam o bohaterskich czynach kogoś z Twojej rodziny, albo Twojej lokalnej społeczności? Nasz konkurs jest właśnie dla Ciebie!

Multimedia i media społecznościowe

Polecamy

Przystanekhistoria.pl: August Emil Fieldorf

Mirosław Golon: Powrót Pomorza do Polski – ogromny sukces Niepodległej u progu roku 1920

Dwa niewielkie, niezwykle urocze i z przebogatą historią pomorskie miasta, Puck i Golub (w 1951 roku powiększony o Dobrzyń i znany dziś pod nazwą Golub-Dobrzyń), pięknie symbolizują wielkie zwycięstwo polityczne odradzającej się Polski.

Paweł Błażewicz: Bunt w Treblince II

Monika Tomkiewicz: Niemieckie obozy na ziemiach polskich 1939–1945

Tekst ma charakter wprowadzenia do tematyki funkcjonowania w latach 1939–1945 niemieckich obozów zlokalizowanych na terytorium Polski w jej obecnych granicach.

Martyna Grądzka-Rejak: Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego…

Wiosną 1940 r. Niemcy przystąpili do organizowania obozu dla więźniów politycznych w miejscowości Auschwitz (przed wojną Oświęcim), znajdującej się wówczas na terenach wcielonych do Rzeszy. 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa przybył tam transport z pierwszymi polskimi więźniami politycznymi.

Łukasz Gramza: Śledztwo ws. KL Auschwitz-Birkenau

Już w grudniu 1939 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie w specjalnej uchwale zapowiedział zastosowanie retorsji za niewinne ofiary polskie wobec Niemców, i to zwłaszcza wobec sfer kierowniczych.

Wywiad z prok. Łukaszem Gramzą na temat śledztwa dotyczącego KL Auschwitz-Birkenau

O śledztwie w sprawie KL Auschwitz-Birkenau z prokuratorem Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie Łukaszem Gramzą, prowadzącym to postępowanie, rozmawia redaktor naczelny portalu przystanekhistoria.pl dr Rafał Leśkiewicz.

Akademia Niepodległości

Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Rzeczpospolitą Polską niepodległości organizuje w całej Polsce cykl wykładów pod nazwą „Akademia Niepodległości”

Na skróty

do góry