Nawigacja

Witold Pilecki

Spotkanie „Fieldorf, Pilecki i inni bohaterowie – czy po wojnie musieli zginąć?” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”

15 lutego 2023 roku w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyło się spotkanie „Fieldorf, Pilecki i inni bohaterowie – czy po wojnie musieli zginąć?” z cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”.

24 lutego 2023 r. minęła 70. rocznica zamordowania przez komunistów gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, jednej z najbardziej znanych postaci konspiracji w latach II wojny światowej. Podczas kolejnego spotkania z cyklu „Między mitem a rzeczywistością” poruszony został temat sytuacji osób, które walczyły o niepodległość Polski, a po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną były ofiarami komunistycznych zbrodni.

Gośćmi dr hab. Filipa Musiała byli:

  • dr Joanna Żelazko (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Łodzi),
  • Michał Gruszczyński (Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL),
  • Paweł Sztama (Biuro Badań Historycznych IPN).

Spotkanie było transmitowane na kanale IPNtv na You Tube.

Od lutego 2023 r. zapraszamy w ramach cyklu na spotkania otwarte, zawsze w trzecią środę miesiąca o godz. 17.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN (ul. Marszałkowska 21/25) lub do oglądania kolejnych odcinków na kanale IPNtv.

* * *

Historia Polski lat 1945–1989 wzbudza zainteresowanie i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, czym był PRL. W kolejnej edycji cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” rozmawiamy o ważnych rocznicach, starając się oddzielić przekonania od propagandy, utarte spojrzenia od prawdy historycznej. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać.

do góry