Nawigacja

Видання IPN укр

Komitet OPWiM przy Oddziale IPN w Gdańsku

Posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa – Bydgoszcz, 6 września 2017

6 września br. w Biurze Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Bydgoszczy odbyło się trzecie posiedzenie KOPWiM w Gdańsku.

  • Członkowie KOPWiM

W posiedzeniu wzięli udział: Hanna Sowińska (zastępca przewodniczącego Komitetu), Tadeusz Antkowiak, Piotr Kostyło, Jacer Tarczewski, Konrad Turzyński, Przemysław Olstowski, Eugeniusz Borodij, Remigiusz Ławniczak (Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Bydgoszczy).

W trakcie spotkania poruszono kilka tematów. Jednym z nich była kwestia wymiany tablicy upamiętniającej 15 nauczycieli Miejskiego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego im. M. Kopernika w Bydgoszczy, która wisi w budynku przy ul. Kopernika w Bydgoszczy, należącym obecnie do Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Tablicę zainstalowano w 1950 r. jako hołd ofiarom okupacji niemieckiej z lat 1939–1945. Informacja na niej zamieszczono jest jednak nieprawdziwa, ponieważ wymienieni na niej Witold Bałachowski i Edward Hoppe zostali zamordowani w Katyniu.

Kolejną poruszaną kwestią była sprawa upamiętnienia jak największej liczby osób, które zginęły w obronie Bydgoszczy we wrześniu 1939 r., np. członków Straży Obywatelskiej i stworzenia jak najpełniejszej listy ofiar. Jednym ze sposobów jej realizacji byłaby publikacja takowej listy na stronie internetowej.

Członkowie Komitetu poruszyli także sprawę przygotowań do obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości.

 

Tablica z budynku przy ul. Kopernika w Bydgoszczy

do góry