Nawigacja

Nazwy do zmiany

ul. Dylonga Pawła

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu nazwa powyższa powinna zostać zmieniona jako wypełniająca normę art. 1 Ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej  (Dz.U. RP z 2016 r. poz. 744).

Paweł Dylong ps. „Franek” (1897–1971) – działacz komunistyczny.

Urodził się w Świętochłowicach w rodzinie robotniczej. Pracował w Hucie „Batory”, a następnie w kopalni „Pokój”. W latach 1916–18 służył w wojsku niemieckim.

Od 1918 należał do Związku Spartakusa, a rok później wstąpił do Komunistycznej Partii Niemiec. Był jej członkiem do wybuchu III powstania śląskiego. Dwa lata później, w 1923 r. wstąpił do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski, następnie w Komunistycznej Partii Polski aż do 1938 r. Za działalność związkową i antypaństwową działalność komunistyczną był wielokrotnie zwalniany z pracy.

W czasie II wojny światowej pracował w Hucie „Zgoda”. Po wojnie w 1946 r. zapisał się do PPR, a następnie PZPR. W 1950 r. został wykluczony z partii za powiązania z Gomułką. W 1956 r. został zrehabilitowany oraz przywrócony do PZPR. Pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Remontowo-Budowlanym.

(MKLKr)

 

do góry