Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

99 lat temu rozpoczęła się bitwa w rejonie Góry św. Anny.

  • fot. NAC

21 maja 1921 r. rozpoczął się kilkudniowy bój o Górę Św. Anny między powstańcami śląskimi a niemieckim Freikorpsem. Bitwa, zakończona 26 maja, była największym starciem zbrojnym III powstania śląskiego, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku z marca tego roku. Walki trwały dwa miesiące, a ich skutkiem był korzystniejszy dla Polski podział Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 mln ludzi do Polski przyłączono 29 proc. terenu i 46 proc. ludności.

Dziś mija 99 rocznica śmierci powstańców śląskich poległych w bitwie o Górę Św. Anny, których BUWiM IPN ekshumowało w 2019 r. w m. Ligota Dolna gm. Strzelce Opolskie

W wyniku prac ekshumacyjnych udało nam się odnaleźć pięcioosobowy patrol powstańczy składający się z podoficera (mężczyzna pomiędzy 25 - 29) lat na wyposażeniu miał prawdopodobnie busolę, trzech szeregowych żołnierzy (mężczyźni w wieku około 20 lat) i nastoletniego łącznika, prawdopodobnie miejscowego chłopca. Pewne jest, że grupa ta walczyła w składzie 8 Pułku (pszczyński) kpt. Franciszka Rataja lub batalionu kpt. Mierzejewskiego - rozgraniczenie pomiędzy obszarem działań przebiegało na szosie Gogolin – Strzelce Opolskie niedaleko, której ich znaleźliśmy. Na obecną chwilę nie możemy niestety przyporządkować ich do konkretnej jednostki oraz ustalić tożsamości. Trwają nad tym prace.

Ich pogrzeb ze względu na epidemię COVID został przełożony na jesień 2020 r

do góry