Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

80. rocznica Zbrodni Katyńskiej w Szczecinie

W obliczu wprowadzonego w Polsce stanu epidemii, realizacja zadań związanych z upamiętnianiem walk i męczeństwa jest bardzo utrudniona. Tegoroczne oficjalne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaplanowano na 15 kwietnia, tradycyjnie przy „Krzyżu Katyńskim” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Apel pamięci, co zrozumiałe, nie odbędzie się, ale dyrektor Oddziału IPN-KŚZpNP w Szczecinie dr Paweł Skubisz już dziś złożył wiązankę kwiatów, a pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie zapalili znicze pod pomnikiem, który od trzydziestu lat jest lokalnym symbolem pamięci o wydarzeniach z 1940 r.

Znicze zapłonęły także pod tablicą upamiętniającą około 900 pracowników służby zdrowia, oficerów rezerwy Wojska Polskiego zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej, która znajduje się na gmachu rektoratu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Nie zapomniano również o pomniku „W 60. rocznicę Zbrodni Katyńskiej”, znajdującym się przy pl. Ofiar Katynia.

Pozostałe kwietniowe wydarzenia – w tym uroczystości związane z uhonorowaniem kolejnych pięciu ofiar w ramach akcji „Katyń… Ocalić od zapomnienia” – zostały wprawdzie odwołane, ale nie oznacza to rezygnacji ze wspomnianych inicjatyw. Pamięć o ofiarach Zbrodni Katyńskiej pozostaje żywa, a po opanowaniu sytuacji związanej z epidemią Oddział IPN w Szczecinie wznowi działania tę pamięć pielęgnujące.

do góry