Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Obchody 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Włoską oraz 70-lecie Ogniska Polskiego w Turynie – Turyn, 30.11-1.12.2019

W miniony weekend w Turynie odbyły się uroczystości zorganizowane przez najstarszą polską organizację społeczną we Włoszech – Ognisko Polskie w Turynie oraz Konsulat Generalny RP w Mediolanie. Ognisko Polskie - Comunità Polacca di Torino zostało powołane w 1949 r. przez środowisko byłych żołnierzy 2 Korpusu Polskiego we Włoszech. Obecnie należy do niego ok. 200 działaczy, głównie dzieci i wnuków polskich weteranów. Jednocześnie celebrowana była 100. rocznica nawiązania przez odrodzone Państwo Polskie stosunków dyplomatycznych z Republiką Włoską. W uroczystościach uczestniczyła Ambasador RP w Rzymie Pani Anna Maria Anders, Konsul Generalny RP w Mediolanie Pani Adrianna Siennicka oraz Konsul Honorowy RP w Turynie Pan Ulrico Leiss de Leimburg. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

W sobotę, 30 listopada dyrektor Adam Siwek odwiedził główny cmentarz Turynu Cimitero monumentale di Torino, gdzie oddał hołd spoczywającym tam 138 polskim żołnierzom zmarłym w latach 1918-1919. Byli to żołnierze z armii austro-węgierskiej, którzy trafili do włoskiej niewoli i zgłosili się do formowanych na terenie Włoch oddziałów polskich mających zasilić Błękitną Armię gen. Hallera. Wysoka śmiertelność w obozach rekrutacyjnych spowodowana była epidemią grypy potocznie zwaną „hiszpanką”.

 

 

Po południu, w pięknych wnętrzach XIX-wiecznego Palazzo Ceriana Mayneri odbyła się uroczysta gala jubileuszowa. Przemówienie okolicznościowe wygłosiła Ambasador RP Pani Anna Maria Anders. Następnie dyrektor Adam Siwek złożył działaczom Ogniska Polskiego w Turynie życzenia w imieniu Prezesa IPN dr. Jarosława Szarka, podziękował za wiele lat działalności na rzecz opieki nad polskimi miejscami pamięci we Włoszech oraz pogratulował wyróżnienia organizacji nagrodą „Świadek Historii”. Prezes Ogniska, Pani Elżbieta Grzyb-Faragli w czasie swojego wystąpienia zaprezentowała zebranym medal „Świadek Historii”. Spotkanie uświetniła wyjątkowo utalentowana pianistka Dominika Szlezynger wykonując utwory Domenico Scarlattiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Fryderyka Chopina, Rugerro Leoncavallo i Ignacego Jana Paderewskiego.

 

 

W niedzielę, w kościele pw. św. Franciszka Salezego w kompleksie zgromadzenia Salezjanów, mszę świętą w intencji Ojczyzny i wspólnoty polskiej we Włoszech odprawił ks. Marian Burniak. Po nabożeństwie miało miejsce wystąpienie Pani Ambasador Anny Marii Anders, oraz Konsul Generalnej Pani Adrianny Siennickiej, która odniosła się do historii polsko-włoskich stosunków dyplomatycznych. Następnie odbyło się okolicznościowe spotkanie z członkami Ogniska Polskiego w Turynie, po którym członkowie oficjalnych delegacji udali się na Piazza Polonia, gdzie złożone zostały kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

 

 

Uroczystości odbyły się przy wsparciu finansowym Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

do góry