Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Dzień Podchorążego – Stargard, 29 listopada 2019

  • fot. M.Manowski fot. M.Manowski
  • fot. M.Manowski fot. M.Manowski
  • fot. M.Manowski fot. M.Manowski
  • fot. M.Manowski fot. M.Manowski
  • fot. M.Manowski fot. M.Manowski

9 listopada 2019 r., w Stargardzie, została odsłonięta tablica poświęcona żołnierzom 6 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej ze Lwowa oraz przeciwlotnikom walczącym na frontach II wojny światowej. Uroczystość odbyła się na terenie kompleksu koszarowego w Stargardzie przy al. Żołnierza 37, miejscu stacjonowania dywizjonu przeciwlotniczego 12 Brygady Zmechanizowanej.

W ramach Dnia Podchorążego święta obchodzonego w Wojsku Polskim na pamiątkę wydarzeń z 29 listopada 1830 r., kiedy podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli powstanie listopadowe atakiem na Belweder – siedzibę wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, na terenie koszar odbył się uroczysty apel dywizjonu, na którym zostały wręczone proporce rozpoznawcze, odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie wojskowe. Po apelu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która została zrealizowana przez zespół pracowników pionu upamiętnień i ufundowana przez Szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

W imieniu Dyrektora Oddziału tablicę odsłonił naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walki i Męczeństwa w Szczecinie Krzysztof Męciński razem z przewodniczącym komisji Obrony Narodowej posłem Michałem Jachem oraz dowódcą 12 Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Sławomirem Dudczakiem

do góry