Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Ekshumacja nieznanego żołnierza Armii Czerwonej – Wólka Radzymińska, 26 listopada 2019

26 listopada firma Zabytki, Badania, Projekty, Realizacje Michał Grabowski przeprowadziła ekshumację żołnierza Armii Czerwonej poległego w 1944 r. Mogiła nieznanego żołnierza znajdowała się w Wólce Radzymińskiej koło Warszawy w ziemnym kurhanie, na którym stoi pomnik ku czci. 29. Pułku Strzelców Kaniowskich, odsłonięty w 1924 roku. Ekshumacja została przeprowadzona na wniosek Nieporęckiego Stowarzyszenie Historycznego, którego przedstawiciele wzięli udział w pracach ekshumacyjnych, obecny był także przedstawiciel Ambasady Federacji Rosyjskiej w Polsce. Stowarzyszenie dysponuje notatką spisaną w pierwszej połowie lat 80. Wynika z niej, że na szczątki żołnierza natrafiono w miejscowości Dąbkowiźnie, podczas prac melioracyjnych przy trasie kolejowej. Szczątki żołnierza Armii Czerwonej zostały uroczyście pochowane przez uczniów i nauczyciela z miejscowej Szkoły.

W wyniku prac nastąpiło odnalezienie szczątków ludzkich, przy których znaleziono następujące zabytki: hełm, manierka, nożyczki oraz przybory osobiste takie jak lusterko, brzytwa, grzebień.

 

 

 

Po ekshumacji nastąpił pochówek ekshumowanego żołnierza na cmentarzu jeńców radzieckich w Białobrzegach koło Warszawy.

 

 

 

W pracach brał udział pracownik BUWiM Piotr Kędziora-Babiński a także przedstawiciele PCK. Ekshumacja była możliwa dzięki współpracy z Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Polsce oraz Nieporęckim Stowarzyszeniem Historycznym

do góry