Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Pamiętamy o naszych Bohaterach. Kwiaty na nowym grobie Antoniego Browarczyka (21 października 1961 – 17 grudnia 1981)

Antoni Browarczyk był młodym, dzielnym mieszkańcem Gdańska, uczestnikiem społecznych protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, jedną z pierwszych ofiar śmiertelnych komunistycznych represji. Gdyby nie zginął, dokladnie 10 dni temu, obchodziłby swoje urodziny.

 

 

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej sfinansowało wymianę nagrobka Antoniego Browarczyka i trzech krzyży stylizowanych na gdański pomnik Poległych Stoczniowców. Przy nowym pomniku kwiaty w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych złożył Mateusz Dąbrowski, pracownik OBUWiM IPN w Gdańsku.

***

W 27. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński nadał Antoniemu Browarczykowi pośmiertnie za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Antoni Browarczyk był jedną z pierwszych i najmłodszych ofiar stanu wojennego. Ten dwudziestoletni uczestnik duszpasterstwa dominikańskiego, aktywnie włączył się w działalność przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego już 13 grudnia 1981 r. 16 grudnia uczestniczył w walkach ulicznych w Gdańsku. Został śmiertelnie postrzelony 17 grudnia 1981 r. w Gdańsku podczas tłumienia przez milicję i wojsko demonstracji przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Śledztwo prowadzone w sprawie śmierci Antoniego Browarczyka umorzono „wobec niewykrycia sprawców nieostrożnego użycia broni”. Postać Antoniego Browarczyka została przybliżona w filmie dokumentalnym Padł na ulicach Gdańska

do góry