Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczystość upamiętniająca Emila Walesę, powstańca śląskiego i polskiego działacza narodowego – Chorzów, 28 października 2019

  • W pierwszym rzędzie trzeci od strony lewej siedzi Emil Walesa Emil  – zdjęcie ze zbiorów Muzeum w Chorzowie. W pierwszym rzędzie trzeci od strony lewej siedzi Emil Walesa Emil  – zdjęcie ze zbiorów Muzeum w Chorzowie.

28 października 2019 r. w Chorzowie, w kościele pod wezwaniem Świętej Marii Magdaleny przy ul. Bożogrobowców oraz na cmentarzu przy ul. J. Kalusa odbyła się uroczystość upamiętniająca Emila Walesę, powstańca śląskiego i polskiego działacza narodowego. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Urząd Miasta Chorzów.

Program:

  • 12.00 Msza Święta w intencji śp. Emila Walesy.
  • 12.50 Uroczysty przemarsz na cmentarz, przy ul. J. Kalusa.
  • 13.00 Poświęcenie odnowionych nagrobków, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów.

Emil Walesa – polski działacz narodowy i związkowy w ówczesnej gminie wiejskiej Chorzów (obecnie Chorzów Stary; mieszkał przy Placu Św. Jana 31). Urodził się 23 stycznia 1882 r. w Chorzowie, syn Jana i Marii z domu Bambenek. Jako sekretarz miejscowego oddziału Zjednoczenia Zawodowego Polskiego położył duże zasługi dla działalności i rozwoju tutejszej organizacji. Od wiosny 1919 r. działał też w ruchu sokolim. W tymże roku razem z Marcinem Watołą stworzył komórkę Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska na terenie Chorzowa. 9 listopada 1919 r. w wyborach samorządowych został wybrany do Rady Gminy Chorzów. Od II Powstania Śląskiego przez kilka lat (przed Józefem Smoleniem) piastował stanowisko prezesa chorzowskiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W okresie plebiscytu działał w lokalnym komitecie plebiscytowym. Był odpowiedzialny za akcję propagandową, za rozprowadzanie broszur, odezw, ulotek i innych materiałów propagandowych. Był jednym z najbliższych współpracowników komisarza [komisarycznego naczelnika Gminy Chorzów] Pawła Sojki. Należał do miejscowej Komisji Szkolnej. W okresie strajków szkolnych w Chorzowie, w marcu 1920 r. i maju 1921 r., był jednym z najenergiczniejszych organizatorów zajęć oświatowych dla dzieci polskich. Uczestniczył w III Powstaniu Śląskim. Był żonaty z Janiną Pisulą. Zmarł 11 kwietnia 1926 r. w gminnym szpitalu.

Fot. K. Łojko.

do góry