Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pierwszego, masowego mordu dokonanego przez Niemców na na Lubelszczyźnie – Szczuczki, 6 października 2019

W dniu 6 października w Szczuczkach gm. Wojciechów, miały miejsce uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pierwszego, masowego mordu dokonanego przez Niemców na Lubelszczyźnie. W imieniu Instytutu kwiaty pod tablicami pomordowanych złożył pracownik OBUWiM dr Rafał Drabik.

 

 

 

 

1 października 1939r. niemieckie oddziały otoczyły wieś Szczuczki. Niemieccy żołnierze wyciągnęli z domów wszystkich mężczyzn - w sumie 47 osób. Zatrzymali też spotkanych na drodze  żołnierzy Wojska Polskiego, którzy wracali do domów po przegranej kampanii wrześniowej.

Budynek szkoły zamknięto, następnie ostrzelano i podpalono.  Do dziś nie udało się nawet ustalić, ilu mężczyzn ostatecznie zapędzono do budynku miejscowej szkoły. Przekazy historyczne wskazują,  na różne liczby - jedni mówią, że było ich 84, inni - 102 lub nawet 104. Większość ciał spłonęło, tylko część z pomordowanych udało się odnaleźć i pochować na okolicznych cmentarzach.

do góry