Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Ceremonia pogrzebowa kpr. Stanisława Pietruszki, poległego we wrześniu 1939 roku – Łomna, 15 września 2019

W kościele św. Mikołaja w Łomnie, 15 września 2019 roku odbyła się ceremonia pogrzebowa żołnierza 83. Pułku Piechoty kpr. Stanisława Pietruszki, poległego w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku w Łomnie. Kondukt z trumną Kaprala Pietruszki przeszedł ulicami Łomnej do Kwatery Wojennej na Cmentarzu Parafialnym. Kapral Stanisław Pietruszka spoczął wśród swoich Towarzyszy Broni.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała Renata Soszyńska zastępca dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa wraz z archeologiem Biura Piotrem Kędziorą-Babińskim

W swoim wystąpieniu dyrektor Renata Soszyńska podkresliła, że IPN wypełnia zobowiązania Rzeczypospolitej wobec jej obrońców poległych 80 lat temu. To wielka zaległość i zaniedbanie władz komunistycznych, które nie przykładały należytej staranności do odnalezienia wszystkich poległych i ustalenia ich tożsamości

Od bohaterskiej śmierci kaprala Stanisława Pietruszki żołnierza 83 Pułku Piechoty WP minęło 80 lat, ale historia przeprowadzonej przez tego żołnierza akcji dywersyjnej -dzięki przekazom świadków- nie poszła w zapomnienie. Za swoją odwagę zapłacił cenę najwyższą, ale dziś wiemy, że Jego ofiara nie była daremna. Polska odzyskała niepodległość a kapral Stanisław Pietruszka żyje nie tylko w pamięci rodziny, ale również w pamięci mieszkańców tej ziemi i miłośników regionalnej historii. A dzisiaj my wszyscy tutaj zgromadzeni oddajemy mu należny hołd. Grzebiąc doczesne szczątki Stanisława Pietruszki spełniamy chrześcijański uczynek miłosierdzia. Wypełniamy też patriotyczny obowiązek, bo w sposób godny, z asystą wojska żegnamy żołnierza poległego za Ojczyznę.
 

 Renata Soszyńska zastępca dyrektora BUWiM

 

25 marca Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa przeprowadziło prace ekshumacyjne w Łomnie. Podczas prac odnaleźliśmy szczątki żołnierza Wojska Polskiego, 83 Pułku Piechoty kpr. Stanisława Pietruszki, ur. w 1912 r., w Międzyrzecu Podlaskim.

Według zeznań świadków, we wrześniu 1939 r. rannego Kaprala zakopano żywcem na rozkaz żołnierzy niemieckich, po zniszczeniu przez niego kilku pojazdów niemieckich.

Uroczystości pogrzebowe zorganizował Instytut Pamięci Narodowej wraz z Urzędem Gminy Czosnów.

do góry