Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczyste odsłonięcie tablicy informacyjnej IPN „Zbrodnia w Karolewie” – 1 września 2019

Zbrodnia w Karolewie jest częścią Zbrodni Pomorskiej – masowych egzekucji dokonywanych przez Niemców jesienią 1939 roku.

1 września w całej Polsce, także w woj. kujawsko-pomorskim, odbywały się uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej. Oprócz tych największych miast jak Toruń czy Bydgoszcz, pamięć o pomordowanych rodakach czczono również w mniejszych miejscowościach.

W Karolewie (gm. Więcbork, pow. Sępólno Kraj.) w miejscu, gdzie upamiętniono ofiary niemieckiego obozu i urządzono cmentarz, miały miejsce duże obchody z udziałem licznie zgromadzonych uczestników. W trakcie uroczystości odsłonięto tablicę informacyjną o zbrodni w Karolewie, która jest częścią Zbrodni Pomorskiej, czyli masowych egzekucji dokonywanych przez Niemców jesienią 1939 r. Tablicę przygotowali pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej, dr Izabela Mazanowska (opracowanie merytoryczne), Remigiusz Ławniczak i Karolina Piotrowska.

Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali p. Józef Białkowski, syn jednego z zamordowanych, Waldemar Kuszewski, burmistrz Więcborka, oraz Remigiusz Ławniczak, pracownik Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN i członek Zarządu Klubu „Grota”.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali Regina Dąbkowska i Remigiusz Ławniczak (Oddziałowe Biuro Upamiętniana Walk i Męczeństwa w Gdańsku, Del. w Bydgoszczy) oraz dr Izabela Mazanowska (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych w Gdańsku, Del. w Bydgoszczy)

do góry