Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczyste obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama” w Wilnie i na Wileńszczyźnie – 6,7 Lipca 2019

W dniu 6 lipca uczczono pamięć żołnierzy Armii Krajowej pochowanych w zbiorowych mogiłach w Kalwarii Wileńskiej i na cmentarzu w tej wileńskiej dzielnicy, którzy zginęli w bitwie z wojskami niemieckimi stoczonej przez Zgrupowanie AK mjr. Mieczysława Potockiego „Węgielnego” pod wsią Krawczuny w dniu 13 lipca 1944 roku. Złożono również wieńce okolicznościowe w Boguszach pod Jaszunami, gdzie NKWD aresztowało dowódców partyzanckich brygad pod pretekstem wspólnej narady przed uderzeniem na cofających się Niemców.

 

 

W dniu 7 lipca br. uczestnicy obchodów oddali hołd poległym w pierwszym szturmie Wilna w nocy z dnia 6 na 7 lipca 1944 r., pochowanym w Kolonii Wileńskiej. W intencji bohaterów odprawiono mszę świętą w kościele pw. Świętej Teresy przy Ostrej Bramie. Centralne uroczystości odbyły się wieczorem na Rossie. Warto podkreślić, że na uroczystości przybyły setki Polaków z Wilna, Wileńszczyzny i Ziemi Grodzieńskiej, pamiętających o ofierze ich przodków, złożonej, by ich ojczysta ziemia pozostała w granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy w obchodach operacji „Ostra Brama” obecni byli również oficjalni przedstawiciele litewskiego Rządu i parlamentu.

W uroczystych obchodach 75. Rocznicy operacji „Ostra Brama” w Wilnie i na Wileńszczyźnie wziął udział Damian Markowski, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

 

do góry