Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Katyń… ocalić od zapomnienia” – Szczecin, 24 czerwca 2019

W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” 24 czerwca 2019 roku  przed gmachem Aresztu Śledczego w Szczecinie odbyła się uroczystość zasadzenia Dębu Pamięci dla uhonorowania aspiranta SW Władysława Mrówczyńskiego (1895-1940).

Władysław Mrówczyński w latach 1918–1922 służył w Armii Polskiej we Francji oraz w Wojsku Polskim. Od 1927 r. pełnił służbę w Więzieniu Karnym w Drohobyczu. We wrześniu 1939 r. kierował przywięziennym młynem i piekarnią. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodległości, Medalem Pamiątkowym za Wojnę, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Aresztowany 8 października 1939 r. w Drohobyczu. Jeniec obozu w Ostaszkowie, zamordowany w Kalininie (obecnie Twer), pogrzebany w Miednoje. Żona Julia, z synami Tadeuszem i Stanisławem, została zesłana do Kazachstanu.

 

 

 

 

W uroczystości udział wzięła rodzina upamiętnianego, przedstawiciele służb mundurowych na czele z nadinsp. Jackiem Cegiełą – Komendantem Wojewódzkim Policji, płk Piotr Warenik – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej, Krzysztof Męciński – Naczelnik OBUWiM IPN, Andrzej Szelążek – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, delegacja Stowarzyszenia „Katyń” z prezes Panią Jolantą Turlińską-Kępys, oraz władze samorządowe i administracji województwa zachodniopomorskiego.

Uroczystość została zorganizowana przez pion upamiętnień szczecińskiego Oddziału IPN

do góry