Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Odsłonięcie Pomnika Zwycięstwa nad Faszyzmem – Kuźnia Raciborska, 22 maja 2019

  • Pomnik kuźnian poległych podczas I wojny światowej po remoncie. Pomnik kuźnian poległych podczas I wojny światowej po remoncie.
  • Pomnik kuźnian poległych podczas I wojny światowej po remoncie. Pomnik kuźnian poległych podczas I wojny światowej po remoncie.
  • Pomnik zwycięstwa nad faszyzmem po remoncie. Pomnik zwycięstwa nad faszyzmem po remoncie.
  • Pomnik zwycięstwa nad faszyzmem przed remontem. Pomnik zwycięstwa nad faszyzmem przed remontem.

22 maja 2019 r. w Kuźni Raciborskiej odbyła się uroczystość odsłonięcia odremontowanego Pomnika Zwycięstwa nad Faszyzmem.

Uroczystość rozpoczęła się apelem poległych pod Dębem Katyńskim, który upamiętnia zamordowanego w Katyniu płk. Hugona Mijakowskiego. Po nim nastąpiło odsłonięcie Pomnika Zwycięstwa nad Faszyzmem. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem i zapaliły znicze pod Dębem Katyńskim. Niestety, ulewny deszcz nie pozwolił na przeprowadzenie artystycznej części programu. Na koniec uroczystości kwiaty złożono także pod pomnikiem kuźnian, którzy zginęli w czasie I wojny światowej.

W obchodach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele wojewody śląskiego oraz marszałka województwa śląskiego, służb mundurowych oraz licznych środowisk kombatanckich. Uroczystość uświetniła kompania honorowa wystawiona przez 3. kompanię szturmową 6. batalionu powietrzno-desantowego im. gen. dyw. Edwina Rozłubirskiego z Gliwic, a także wojskowa orkiestra sił powietrznych  z Bytomia.

Wydarzeniu towarzyszyła akcja edukacyjna w Szkole Podstawowej im. Jana Wawrzynka. Wykład dotyczący wydarzeń katyńskich wygłosiła Ewelina Małachowska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Uczniowie zagrali w opracowaną przez IPN  grę pt. „Śledztwo Katyńskie”.

Obiekty, pod którymi złożono kwiaty, zostały odnowione ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach w latach 2018–2019.

do góry