Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Ekshumacja żołnierza armii pruskiej – Bakałarzewo 16 kwietnia 2019

16 kwietnia 2019 r. Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa dokonało ekshumacji żołnierza armii pruskiej poległego prawdopodobnie w 1914.  W okolicach Bakałarzewa pow. Suwałki, woj. podlaskie. Pochowany był w nieoznaczonej mogile w lesie. Żołnierz miał na sobie jeden but, haki mundurowe, 8 guzików z koroną i bieliźnianych. Prace przeprowadziła firma Zabytki Badania Projekty Realizacje Michał Grabowski z Warszawy.

Ekshumacja była możliwa dzięki informacjom i pomocy uzyskanym od Mirosława Surmacza, prezesa Towarzystwa przyjaciół Ziemi Bakałarzewskiej oraz Tomasza Naruszewicza, Wójta gminy Bakałarzewo.
Tego samego dnia pochowaliśmy szczątki ekshumowanego żołnierza na cmentarzu wojennym w Wólce.

 

 

 

Modlitwę przy grobie odprawili kapelani wojskowi: ksiądz porucznik Dawid Banach z parafii ewangelicko- augsburskiej w Suwałkach oraz ksiądz kapitan Łukasz Hubacz z parafii wojskowej pw. Św. Barbary w Węgorzewie. Podczas prac i pogrzebu IPN reprezentowali: dr Jarosław Schabieński, naczelnik OBUWiM w Białymstoku oraz Piotr Kędziora- Babiński, archeolog z BUWiM w Warszawie. Obecna była także Małgorzata Kruszewska reprezentująca PCK

do góry