Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Polki – 45 więźniarek filii KL Ravensbrück – Neubrandenburg (Niemcy), 13 kwietnia 2019

Na cmentarzu miejskim w Neubrandenburgu, w przeddzień głównych obchodów rocznicy wyzwolenia oddalonego o 50 km KL Ravensbrück, odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pochowane tam Polki – 45 więźniarek filii KL Ravensbrück.

  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy
  • fot. Anna Koszowy fot. Anna Koszowy

Na cmentarzu miejskim w Neubrandenburgu zebrali się licznie zaproszeni goście, a wśród nich rodziny Ofiar z Ravensbrück. IPN reprezentowali pracownicy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN: naczelnik Anna Wicka, Anna Koszowy oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie Krzysztof Męciński. Uroczystość uświetnił swoją obecnością burmistrz miasta Neubrandenburg Silvio Witt, konsul generalny RP w Berlinie Marcin Jakubowski oraz wicekonsul Jowita Wencius. Przybyła także grupa młodzieży, nauczycieli i byłych więźniarek obozu z Krakowa w ramach projektu edukacyjnego IPN. Tablica została sfinansowana przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Ze względu na fakt, iż dla miejscowego odbiorcy nie będzie oczywiste, że słowiańsko brzmiące nazwiska wskazują akurat na polskie ofiary, BUWiM podjęło decyzję o sfinansowaniu dodatkowej tablicy, informującej w języku polskim i niemieckim o pochowanych tam Polkach, ich liczbie i okolicznościach, w których straciły życie.

Prezes IPN Jarosław Szarek w liście okolicznościowym skierowanym do uczestników uroczystości:

Musimy odnaleźć i oznaczyć wszystkie miejsca spoczynku naszych rodaków. Dziś spełniamy ten obowiązek wobec 45 kobiet z Polski, uwięzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrück i skierowanych do niewolniczej pracy w Neubrandenburg, gdzie straciły życie. Wypełniamy tym samym zobowiązanie państwa polskiego wobec swoich obywateli – zobowiązanie do uczczenia każdego poległego i każdej niewinnej ofiary totalitarnych zbrodni. Jest to element misji, którą w imieniu Rzeczypospolitej wypełnia Instytut Pamięci Narodowej.

 

Konsul generalny RP w Berlinie Marcin Jakubowski podczas przemówienia podkreślił, że zgoda władz Neubrandenburga na umieszczenie pamiątkowej tablicy to dowód na odpowiedzialność za przeszłość swojego narodu.

Burmistrz Silvio Witta zaznaczył, że Neubrandenburg poświęca wiele wysiłku, by godnie upamiętnić niewinne ofiary nazistowskiej polityki z czasów II wojny światowej.

 

 

Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie, w oparciu o materiały BUWiM, podjął na wniosek rodziny jednej z ofiar starania o upamiętnienie kobiet – ofiar niemieckich zbrodni, pochowanych w zbiorowej mogile. Wśród 97 pochowanych osób Polki stanowią najliczniejszą grupę. Złożono tam także prochy (ciała kremowano) Francuzek, Włoszek, Belgijek, Holenderek, Rosjanek, Ukrainek.

W lutym 2018 r. BUWiM przekazało za pośrednictwem naszego konsulatu stronie niemieckiej listę zweryfikowanych nazwisk. Strona niemiecka wykonała na mogile zbiorczą tablicę z nazwiskami ofiar, w skróconej formie przypisując narodowości do poszczególnych nazwisk. 8 marca 2018 r., przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczyli w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary obozu Ravensbrück – filii w Neubrandenburgu, pochowane w zbiorowej, bezimiennej dotąd mogile.

 

 

 

do góry