Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – Szczecin, 24 marca 2019

W przededniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką pracownicy Oddziału IPN w Szczecinie zapalili znicze na grobach szesnastu „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, którzy spoczywają na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Pierwszy znicz zapłonął na nagrobku Leokadii Krajewskiej, którego budowę sfinansował IPN.

  • fot. OBUWiM fot. OBUWiM
  • fot. OBUWiM fot. OBUWiM
  • fot. OBUWiM fot. OBUWiM
  • fot. OBUWiM fot. OBUWiM

O Leokadii Krajewskiej i jej bracie Edmundzie Szczecin usłyszał dopiero w związku z uroczystością nadania rodzeństwu tytułu „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” w 2013 r. O tytuł wystarała się Berta Turzyński z Hajfy, która poznała historię rodziny swojego męża Leona z pamiętnika teściowej, Ewy Turzyńskiej z domu Trauenstein. Berta Turzyński nie tylko doprowadziła do odznaczenia bohaterskiego rodzeństwa, ale i do wydania wspomnianego pamiętnika. Książka Sądzonym mi było żyć... ukazała się nakładem Żydowskiego Instytutu Historycznego w 2009 r.

Z zestawień statystycznych wynika, że do 2018 r. tytułem uhonorowano niemal 27 tys. osób, z których blisko 7 tys. stanowią Polacy. Statystyki milczą jednak na temat „Sprawiedliwych”, którzy po wojnie zamieszkali w Szczecinie lub na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego. Wiemy na pewno, że liczba ta nie jest mniejsza niż 50 osób.

Ponad połowa odznaczonych związana była z Kresami Wschodnimi II Rzeczypospolitej (z województwami: lwowskim, stanisławowskim, tarnopolskim i wołyńskim, znajdującymi się obecnie na terenie Ukrainy, oraz województwem wileńskim – obecnie na terenie Litwy). Pozostali trafili na Pomorze z dzisiejszych województw: lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego.

 

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Narodowego  Dnia  Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką są pokazy filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju", które odbędą się:

25 marca 2019 r., godz. 13.00

Koszalińska Biblioteka Publiczna, pl. Polonii 1, 75-415 Koszalin

26 marca 2019 r. godz. 17.00.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp., ul. Sikorskiego 107, 66-400 Gorzów Wlkp.

3 kwietnia 2019 r. godz. 17.00.
Kino Zamek (Zamek Książąt Pomorskich) w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin

 

do góry