Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Wykład „Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja” – Bydgoszcz, 23 stycznia 2019

Na strychu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. W. Bełzy 23 stycznia 2019 r. odbył się wykład Remigiusza Ławniczaka (Instytut Pamięci Narodowej) pt. „Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja”.

Spotkanie odbyło się w przeddzień 74. rocznicy zdobycia Bydgoszczy przez Sowietów. Prelegent rozpoczął wystąpienie od przypomnienia o zbrodniczym charakterze obu totalitaryzmów – niemieckiego nazizmu i rosyjskiego komunizmu, a następnie przedstawił przykłady potwierdzające okupacyjny charakter działalności Armii Czerwonej na ziemiach polskich. W swojej narracji posłużył się przede wszystkim dokumentami, materiałami prasowymi z tamtego okresu oraz relacjami. Te ostatnie były szczególnie szokujące dla zgromadzonej publiczności.

Spotkanie zorganizowało Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytut Pamięci Narodowej w Bydgoszczy.

 

Spotkania z cyklu „Bez przedawnienia” będą odbywały się regularnie na strychu bydgoskiej biblioteki. Szczegóły kolejnego wykładu, przewidzianego na połowę marca, zostaną podane wkrótce. 

W razie pytań prosimy o kontakt z organizatorami: remigiusz.lawniczak@ipn.gov.pl, regina.dabkowska@ipn.gov.pl.

Remigiusz Ławniczak – historyk-archiwista, pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy, od 2012 r. członek Zarządu Klub Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy; współorganizator ok. 50 spotkań z zakresu historii XX w. Obecnie zajmuje się badaniem stosunku mieszkańców woj. pomorskiego do władzy komunistycznej w latach 1945–1950.

do góry