Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Poświęcenie pomnika nagrobnego Władysława Lepaka – Niewodna, 10 listopada 2018

  • (fot. J. Szopa) (fot. J. Szopa)
  • (fot. J. Szopa) (fot. J. Szopa)
  • (fot. J. Szopa) (fot. J. Szopa)
  • (fot. J. Szopa) (fot. J. Szopa)
  • (fot. J. Szopa) (fot. J. Szopa)

10 listopada 2018 r. w Niewodnej (gm. Wiśniowa, pow. stryżowski, woj. podkarpackie) miało miejsce uroczyste poświęcenie grobu wojennego Władysława Lepaka.  W uroczystości, która odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wzięli udział m.in. żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, władze gminy Wiśniowa i powiatu strzyżowskiego oraz miejscowe społeczeństwo. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentował dr Piotr Szopa, p.o. Naczelnika OBUWiM IPN w Rzeszowie. Poświęcenia dokonał ks. Henryk Czajka. Grób ten został wykonany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Władysław Lepak to kolejna ofiara NKWD, która spoczywa na cmentarzu parafialnym w Niewodnej.

Dzięki środkom Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie możliwe było zapewnienie godnego miejsca pochówku dla tej ofiary sowieckiego okupanta. Praca Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie doprowadziła do tego, że kolejny grób wojenny świadczy o opiece i wdzięczności Państwa Polskiego dla ludzi, którzy oddali życie za Ojczyznę.

W zeszłym roku dzięki pracom Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie zbudowano grób podoficerowi AK Tomaszowi Gaździe.​

 

Fot. Justyna Szopa

do góry