Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej ppłk. Józefowi Bokocie ps. „Malina” – Glinik, 11 listopada 2018

11 listopada 2018 r. dr Piotr Szopa p.o. naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie wziął udział w poświęceniu tablicy pamiątkowej poświęconej ppłk. Józefowi Bokocie ps. „Malina”. Po uroczystej Mszy Św., w której wzięli udział mieszkańcy Glinika oraz ościennych miejscowości wraz z licznymi pocztami sztandarowymi udano się pod budynek wielofunkcyjny, gdzie została odsłonięta tablica pamiątkowa. Dr Szopa przypomniał tam zebranym sylwetkę ppłk. Bokoty, a szczególny nacisk położył na jego walkę o niepodległość. Było to nawiązanie do obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Ppłk Józef Bokota to rodak Glinika, oficer Wojska Polskiego walczący o odzyskanie niepodległości w latach 1918-1920. Kawaler Krzyża Virtuti Militari. Walczył we wrześniu 1939 r. W konspiracji był m.in. dowódcą 8 Pułku Ułanów AK oraz zastępcą dowódcy Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej w 106 DP AK.

 

Tablice wykonano ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie i jej odsłonięcie było wpisane w uroczystości 100-rocznucy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

  • (fot. IPN Rzeszów)
  • (fot. IPN Rzeszów)
  • (fot. IPN Rzeszów)
  • (fot. IPN Rzeszów)
  • (fot. IPN Rzeszów)
do góry