Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Odsłonięcie tablicy poświęconej poległym i pomordowanym Polakom, mieszkańcom Pewli Ślemeńskiej - Pewel Ślemeńska, 11 listopada 2018

11 listopada 2018 roku w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pewli Ślemieńskiej odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej poległym i pomordowanym Polakom, mieszkańcom Pewli Ślemeńskiej: por. Janowi Zdzieblan-Urbańcowi, ps. „Grzechotnik", żołnierzowi II Brygady Legionów, członkowi Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestnikowi wojny polsko-bolszewickiej, por. Janowi Józefowi Urbańcowi, ps. „Ponton”, żołnierzowi Wojska Polskiego, uczestnikowi kampanii wrześniowej, członkowi Tajnej Organizacji Wojskowej i ZWZ-AK, zamordowanemu w KL Auschwitz w 1943 roku oraz wszystkim pomordowanym i poległym za wolność i niepodległość.

Uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem i poświęceniem Tablicy Pamięci.  Następnie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, a po jej zakończeniu wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Na zakończenie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyła się Wieczornica patriotyczna „Pociąg do Wolności". Fundatorem tablicy było Oddziałowe Biuro Upamiętniania i Męczeństwa IPN w Katowicach, za co w trakcie uroczystości dziękował ksiądz Stanisław Słowiński, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pewli Ślemeńskiej.

do góry