Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Ślady Powstań Śląskich w Chorzowie Starym – Chorzów, 25 października 2018

Oddział IPN w Katowicach zaprasza na uroczystość upamiętniającą Powstańców Śląskich pochodzących z Chorzowa Starego, która odbędzie się 25 października 2018 r.

Wydarzenie rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 16:00 w kościele p.w. Świętej Marii Magdaleny w Chorzowie. Następnie przejdziemy na cmentarz parafialny, gdzie odbędzie się poświęcenie wyremontowanych przez IPN grobów Powstańców Śląskich: Alojzego Watoły, Marcina Watoły, Pawła Sojki, Wincentego Machajskiego i Franciszka Wieczorka. Naszych bohaterów uczcimy apelem pamięci i salwą honorową. Uroczystość uświetni kompania honorowa 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej z Bytomia.

Obchodom towarzyszyć będzie akcja edukacyjna skierowana do uczniów szkół chorzowskich. W jej ramach młodzież szkolna będzie miała okazję wysłuchać wykładów: „Nie żal mi cierpieć, nie żal mi umierać…” – powstańcy w walce o polski Górny Śląsk” Zbigniewa Gołasza oraz „Niepodległa Rzeczypospolita wobec Górnego Śląska 1919-1922” - Ryszarda Mozgola z OBEN IPN w Katowicach. Zostaną one wygłoszone w Starochorzowskim Domu Kultury.

Uczestnicy będą mogli się również na miejscu zapoznać z wystawą przygotowaną przez Muzeum Powstań Śląskich pt. „Śląsk – droga do Niepodległej”.

Uroczystość została zorganizowana przez Oddział IPN w Katowicach w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Urzędem Miasta w Chorzowie. Jej celem jest przypomnienie Powstańców Śląskich spoczywających na cmentarzu przy ul. J. Kalusa.

Serdecznie zapraszamy!

  • (fot. IPN Katowice)
  • (fot. IPN Katowice)
  • (fot. IPN Katowice)
  • (fot. IPN Katowice)
  • (fot. IPN Katowice)
  • Sylwetki Powstańców Śląskich, których groby zostały odnowione
  • Sylwetki Powstańców Śląskich, których groby zostały odnowione
do góry