Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Zaproszenie na odsłonięcie tablicy pamiątkowej płk. pil. Bolesława Orlińskiego – Warszawa, 18 października 2018

W imieniu Rady i Zarządu Dzielnicy Mokotów miasta stołecznego Warszawy oraz Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa serdecznie zapraszamy na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej płk. pil. Bolesławowi Orlińskiemu. Odsłonięcie odbędzie się 18 października 2018 roku o godz. 13 przy skrzyżowaniu ulic Wołoskiej i Racławickiej 94 w Warszawie, gdzie mieszkał płk pil. Bolesław Orliński.

***

Płk pil. Bolesław Orliński (1899-1992) był wybitnym polskim pilotem wojskowym i cywilnym. Latał jako pilot komunikacyjny, sportowy i doświadczalny. Uczestniczył w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej oraz w II wojnie światowej. Był instruktorem w latach 1923-1946. W Anglii latał w 305. Dywizjonem Bombowym i był jego dowódcą.

Zasłynął wykonaniem pionierskiego, wieloetapowego przelotu na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa w 1926 roku, za co otrzymał prestiżowy japoński cesarski Order „Wschodzącego Słońca” i Złoty „Medal Cesarskiego Towarzystwa Lotniczego”.

Jako pilot doświadczalny oblatał 92 prototypy samolotów budowanych w PZL Okęcie. Prezentował je na mityngach, wystawach i zawodach na całym świecie.

Za zasługi dla lotnictwa był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższym odznaczeniem wojskowym Orderem „Virtuti Militari”.

do góry