Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego – Wrocław, 27 września 2018

27 września obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Święto zostało ustanowione przez Sejm w drodze uchwały 11 września 1998 r. Data święta jest nieprzypadkowa – 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski. Zapoczątkowało to powstanie Polskiego Państwa Podziemnego – fenomenu na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika.

Wrocławskie obchody rozpocznie Msza Święta w kościele Garnizonowym św. Elżbiety o godz. 12.00. Po eucharystii odbędzie się złożenie kwiatów w Kaplicy Polskiego Państwa Podziemnego. Druga część uroczystości rozpocznie się o godz. 14. Będzie to nadanie Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego imienia Jerzego Woźniaka wraz z odsłonięcie  tablicy pamiątkowej przygotowanej i ufundowanej przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. Odsłonięcia tablicy dokona pani Aleksandra Woźniak, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak oraz Dyrektor Oddziału IPN we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń.

 

Jerzy Woźniak (1923–2012) od 1942 r. był żołnierzem ZWZ-AK Placówka Błażowa, od września 1945 r. żołnierzem 2. Korpusu PSZ. Powrócił do kraju w 1947 r. jako kurier Zrzeszenia „WiN”. 9 XII 1947 r. został aresztowany i wyrokiem WSR w Warszawie z 10 XI 1948 r. skazany na karę śmierci, zamienioną w styczniu 1949 r. na dożywocie, zwolniony 16 XI 1956 r. W 1989 r. zaangażował się w powstanie i działalność ŚZŻAK oraz Stowarzyszenia „Zrzeszenie WiN”. W latach 1997–2001 był z-cą kier. Urzędu ds. Kombatantów. Był także prezesem Dolnośląskiego Zarządu ŚZŻAK i honorowym prezesem Rady Naczelnej ŚZŻAK. Odznaczony został Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
 
Więcej informacji, jak i sama galeria zdjęć z uroczystości jest dostępna na stronie IPN Wrocław.
  • Jerzy Woźniak
do góry