Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczyste złożenie kwiatów w 96. Rocznicę powstania klubu sportowego Gedania – zaproszenie – Gdańsk, 15 września 2018

Z okazji 96. Rocznicy powstania klubu sportowego Gedania zapraszamy na uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem Gedanistów w Gdańsku przy ul. T. Kościuszki 49. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 15 września br. o godzinie 12.

Uroczystości będą połączone z odsłonięciem nowej, tymczasowej tablicy „Pamięci Członków Klubu Sportowego Gedania Niezłomnych Patriotów Prześladowanych Przez Niemców Za Krzewienie Polskości w Gdańsku, Z Których Wielu Oddało Życie za Ojczyznę 1922-2018”.

15 sierpnia 1922 roku, w wyniku konfliktu i zamknięcia sekcji piłkarskiej w Polskim Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Gdańsku, powołano do istnienia wielosekcyjny polski klub sportowy Gedania. Dwa lata później klub przystąpił do Baltischer Rasen- und Wintersport-Verband (Bałtyckiego Związku Sportowego), a w 1934 roku klub piłkarski Gedania rozpoczął grę w lidze niemieckiej. Na dzień przed wybuchem wojny, klub został jednak zmuszony przez władze Wolnego Miasta Gdańsk do zawieszenia działalności. Jego miejsce zajął SV Luftwaffe Danzing, będący reprezentacją oddziałów gdańskiego Luftwaffe. Po wkroczeniu do miasta wojsk hitlerowskich Niemiec prezes Gedanii Henryk Kopecki i wiceprezesi Konrad Zdrojewski i Władysław Dębowski zostali rozstrzelani, a większość zawodników klubu trafiła do obozów koncentracyjnych. Łącznie, w trakcie wojny zginęło 75 członków Gedanii.

Klub udało się reaktywować 16 maja 1945 roku pod nazwą KS Gedania.

do góry