Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

74. Rocznica wypędzenia przez Niemców mieszkańców Zielonki – Zielonka, 5 września 2018

  • [fot. UM Zielonka]
  • [fot. UM Zielonka]
  • [fot. UM Zielonka]

5 września 2018 roku w Zielonce koło Warszawy, na skwerze Matki Teresy z Kalkuty odbyły się uroczystości upamiętniające wypędzenie niemal wszystkich mieszkańców Zielonki przez Niemców.

We wrześniu 1944 roku, z powodu przesuwającej się linii frontu armia niemiecka rozpoczęła przygotowania do obrony w rejonie Warszawy. Efektem tego były liczne wysiedlenia mieszkańców stolicy i pobliskich miejscowości do obozu przejściowego „Dulag 121”, utworzonego na terenie Warsztatów Kolejowych w Pruszkowie. Stamtąd, po selekcji, odsyłano Polaków do obozów pracy w na terenie III Rzeszy lub do obozów koncentracyjnych. Niektórym mieszkańcom udało się szczęśliwie zbiec w drodze do obozu przejściowego, dzięki czemu uniknęli transportu do Niemiec bądź obozu koncentracyjnego.

Symbolem pamięci o wypędzonych we wrześniu 1944 roku jest Tablica Wypędzonych na skwerze Matki Teresy z Kalkuty, przy której odbyły się uroczystości. Wieniec w imieniu Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka złożyła dr Anna Jagodzińska z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

do góry