Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Odsłonięcie tablicy z napisem „Solidarność” w ramach obchodów 38. rocznicy Porozumień Sierpniowych – Rzeszów, 31 sierpnia 2018 r.

  • [fot. G. Leszczyński, IPN Rzeszów]
  • [fot. G. Leszczyński, IPN Rzeszów]
  • [fot. G. Leszczyński, IPN Rzeszów]

W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w siedzibie rzeszowskiego Oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 odsłonięto wyjątkową tablicę z napisem „Solidarność”. Został on wykonany w ośrodku odosobnienia w Łupkowie. Najprawdopodobniej sporządził go internowany Stanisław Simoni (1938–2008).

Napis został okryty podczas prac remontowych w Zakładzie Karnym w Łupkowie. Rzeszowski Oddział IPN podjął się zadania zachowania go dla potomnych. Przeprowadzono zabieg transferu i konserwacji wymienionego napisu. Został on, wraz z tynkiem, zdjęty z więziennej celi i profesjonalnie zakonserwowany. Obecnie ma charakter swoistego mobilnego upamiętnienia. Jest prezentowany w rzeszowskiej siedzibie IPN. Istnieje jednak możliwość jego ekspozycji poza budynkiem IPN, na przykład na wystawach poświęconych „Solidarności”. Jest to prawdopodobnie jedyna tego typu pamiątka z ośrodków internowania w Polsce, zachowana w tej formie.

Uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy towarzyszyły wykłady i wspomnienia. Dyrektor rzeszowskiego Oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko omówił problem internowania działaczy „Solidarności” na Rzeszowszczyźnie, dr Piotr Szopa (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Rzeszowie) przybliżył sylwetkę Stanisława Simoniego, autora napisu. Zygmunt Błaż i Mirosław Styczeń podzielili się wspomnieniami z internowania. Spotkanie zakończyła prezentacja konserwatorów Elżbiety i Piotra Bakun, którzy dokonali transferu i konserwacji napisu.

Więcej zdjęć na stronie IPN Rzeszów.

Relacja na stronie TVP Rzeszów.

do góry