Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczystość odsłonięcia pomnika st. strzelca Juliana Kupcewicza poległego w wojnie polsko-bolszewickiej - Narew, 15 sierpnia 2018

  • [fot. IPN Białystok]
  • [fot. IPN Białystok]

W dniu Święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia 2018 r. w Narwi odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika starszego strzelca Juliana Kupcewicza, żołnierza 3 kompanii Pułku Strzelców Wileńskich, poległego w dniu 25 lipca 1920 r. w wojnie polsko-bolszewickiej.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny. Odprawił ją w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika ks. prałat dr Zbigniew Rostkowski, wikariusz generalny diecezji drohiczyńskiej. Następnie dokonano odsłonięcia i poświęcenia pomnika ufundowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Po wystąpieniach okolicznościowych i złożeniu kwiatów, odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Hajnówce.

Patronat honorowy nad uroczystością sprawował dr hab. Piotr Kardela, dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku. Oddział IPN reprezentowała na uroczystości dr Ewa Rogalewska z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Relacja w TVP3 Białystok, w programie „Poranek w obiektywie” (materiał rozpoczyna się w 36:11).

Relacja na stronie IPN Białystok.

do góry