Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Uroczystość odsłonięcia tablicy poświęconej kapelanowi kobiet internowanych w stanie wojennym - Gołdap, 22 lipca 2018

W minioną niedzielę, 22 lipca 2018 roku, w konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Gołdapi odsłonięto tablicę memoratywną, poświęconą ks. Prałatowi Aleksandrowi Smędzikowi – duszpasterzowi internowanych kobiet w Ośrodku Odosobnienia dla Internowanych Kobiet w Gołdapi, funkcjonującym od 6 stycznia do 22 lipca 1982 r.

Niedzielne uroczystości rozpoczęło złożenie przez byłe więźniarki wiązanki na grobie śp. księdza Aleksandra na miejscowym cmentarzu przy ulicy Gumbińskiej. Następnie uczestnicy uroczystości wzięli udział w mszy świętej odprawionej w gołdapskiej konkatedrze przez ks. proboszcza Andrzeja Jaśko. Po nabożeństwie odsłonięto tablicę ufundowaną przez Stowarzyszenie Kobiet Internowanych i Represjonowanych oraz Instytut Pamięci Narodowej. W imieniu internowanych kobiet głos zabrała Alina Cybula-Borowińska, prezes Stowarzyszenia. Władze Instytutu reprezentowali: dr Ewa Rogalewska z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Białymstoku oraz Eugeniusz Korneluk, naczelnik Oddziałowego Archiwum, który odczytał przesłanie od dyrektora białostockiego oddziału IPN dr. hab. Piotra Kardeli.

W 1982 r. ks. Aleksander Smędzik udzielał posługi duchowej internowanym kobietom, ułatwiał im także kontakt z rodzinami. Został zapamiętany przez byłe więźniarki jako życzliwy i otwarty kapłan. Zmarł 7 lipca 2012 r.

Tablica została ufundowana przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Informacja na stronie IPN Białystok.

Na temat uroczystości powstały reportaże w TVP Olsztyn oraz Polskim Radiu Olsztyn.

do góry