Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

75. rocznica pacyfikacji Woli Zarczyckiej przez Niemców – Wola Zarczycka, 24 czerwca 2018

75 lat temu 20 czerwca 1943 w Woli Zarczyckiej miały miejsce tragiczne wydarzenia. Niemcy w odwecie za działania Armii Krajowej w okrutny sposób zemścili się na mieszkańcach tej miejscowości przeprowadzając akcję pacyfikacyjną. W jej wyniku śmierć poniosło 76 mężczyzn.

Obchody 75. Rocznicy pacyfikacji rozpoczęły się 17 czerwca br. od rekonstrukcji historycznej, w której obok rekonstruktorów wzięli udział mieszkańcy Woli Zarczyckiej. W kolejnych dniach odbywały się zajęcia z młodzieżą, konferencja oraz spotkania poświęcone tragicznym losom mieszkańców Woli Zarczyckiej podczas okupacji niemieckiej. 

Na zakończenie obchodów w niedzielę 24 czerwca 2018 r. w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w intencji ofiar odprawiona została pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika uroczysta Msza św. połączona z apelem poległych. Po jej zakończeniu złożono wieńce i wiązanki kwiatów przy pomniku ku czci pomordowanych. W mogile spoczywają ofiary niemieckiej egzekucji.

 W uroczystościach wziął udział dr Piotr Szopa z Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie. BUWiM w Warszawie wsparło finansowo organizację uroczystości.

Informacja na stronie IPN Rzeszów.

do góry