Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Śladami bohaterów wojny 1920 roku po Łodzi – Jana Kowalewskiego i Stefana Pogonowskiego – Łódź, 15 czerwca 2018

15 czerwca 2018 roku pracownicy pionu upamiętniania walk i męczeństwa IPN Oddział w Łodzi wspierali kolegów z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w zorganizowanej przez nich  grze miejskiej „Śladami bohaterów wojny 1920 roku po Łodzi - Jana Kowalewskiego i Stefana Pogonowskiego”. Na Cmentarzu Starym w Łodzi (część katolicka) opowiadali młodzieży z różnych szkół z całej Polski o kapitanie Stefanie Pogonowskim i kapitanie Benedykcie Grzymale-Pęczkowskim oraz o miejscach ich spoczynku będących wysokiej klasy dziełami sztuki sepulkralnej autorstwa znanego łódzkiego rzeźbiarza Wacława Konopki, a także o przypadkach cenzurowania inskrypcji na grobach w okresie PRL poprzez usuwanie lub zasłanianie nowymi płytami tych fragmentów tekstu, które odnosiły się do udziału zmarłego w wojnie polsko-bolszewickiej.

Fot. Bartosz Bijak, Krzysztof Latocha

***

Stefan Pogonowski (1895-1920) – żołnierz armii carskiej podczas I wojny światowej, po rewolucji bolszewickiej w I Korpusie Polskim gen. Dowbora-Muśnickiego, a następnie 4 Dywizji Strzelców Polskich gen. Lucjana Żeligowskiego. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej, dowódca I batalionu 28 Pułku strzelców Kaniowskich („Dzieci Łodzi”) w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Zginął 15 sierpnia 1920 r. prowadzą do  swój batalion do ataku na dywizje wroga próbujące ok. 1 w nocy  przedrzeć się przez polskie pozycje w okolicach Kątów Węgierskich. Zwycięski atak żołnierzy Pogonowskiego był jednym z najważniejszych epizodów bitwy warszawskiej. Porucznik Pogonowski pośmiertnie został awansowany na stopień kapitana i odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Benedykt Grzymała-Pęczkowski (1897-1920) – członek 3 Łódzkiej Drużyny Harcerskiej, żołnierz Legionów Polskich, więzień obozów w Szczypiornie i Łomży, podporucznik 6 kompanii w 28 Pułku Strzelców Kaniowskich podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Poległ 15 sierpnia 1920 r. Pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana, odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

do góry