Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Warszawa, 14 czerwca 2018

14 czerwca 2018 roku w Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W uroczystości wziął udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Obchody święta rozpoczęły się uroczystym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz hymnu „Gusenowców”.

Pamięć zgładzonych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady uczczono apelem oraz ekumeniczną modlitwą.  Za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny wręczono medale Pro Masovia oraz Pro Patria.

Kwiaty pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej złożyła Zastępca Dyrektora Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Renata Soszyńska.

Całość uświetnił koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”.

Warto przypomnieć, że święto to zostało uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.

do góry