Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Posiedzenie Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia – Bruksela, 24 kwietnia 2018

24 kwietnia w Parlamencie Europejskim odbyło się posiedzenie Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia, podczas którego przyznano tytuł zwycięzcy w konkursie na Paneuropejski Memoriał Ofiar Totalitaryzmu brytyjskiemu architektowi Tszwai So. Upamiętnienie ma być usytuowane na placu Jean Rey, w sercu Brukseli, pomiędzy siedzibą Parlamentu Europejskiego a gmachem Rady Europy. Tym samym uczyniono kolejny krok na drodze do realizacji inicjatywy wzniesienia pomnika ku czci ofiar totalitaryzmów, do czego wezwał Parlament Europejski w 2009 r. Wyjątkowość przedsięwzięcia wynika z faktu, iż będzie to pierwszy międzynarodowy memoriał poświęcony milionom ofiar faszyzmu, narodowego socjalizmu i komunizmu w Europie. Wśród nagrodzonych znalazły się także projekty Sabiny Tanovic i Dario Kristica z Holandii oraz Mantasa Maziliauskasa, Povilasa Šorysa i Gitany Stankiene z Litwy. W gronie wyróżnionych znalazł się także zespół polskich projektantów pod przewodnictwem Andrzeja Pawlika.

Idea zwycięskiego upamiętnienia opiera się na motywie listów ofiar, które w powiększonej formie pokryją plac Jean Rey. W trakcie prac nad projektem autorzy dotarli do blisko 40 tysięcy takich relacji.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa oraz Agnieszka Jędrzak, kierownik Samodzielnej Sekcji Kontaktów Międzynarodowych w Biurze Prezesa.

do góry