Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Komunikat Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w sprawie ekshumacji grobu wojennego w Koniecpolu

Pion Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w dniach 05.09.2017-08.09.2017 na wniosek p. Ryszarda Suligi, burmistrza Miasta i Gminy Koniecpol, przeprowadził ekshumację grobu wojennego, który usytuowany był przy ul. Jesionowej w Koniecpolu (nr 106/30 w Ewidencji Miejsc Pamięci Województwa Śląskiego).

W pierwotnej mogile zostały pochowane następujące osoby: Maria, Jan i Józef Myślerowie; Jan i Bronisława Stępniewscy wraz z trójką dzieci w wieku 4, 3 oraz 1 rok, Wojciech Kosin, Stefan Kotkiewicz wraz z 14-letnią córką Zofią,  a także dwie nieznane z imienia i nazwiska osoby z Częstochowy. Są to ofiary akcji przeprowadzonej przez żandarmerię niemiecką z posterunku w Gidlach w dniu 30 czerwca 1943. Została ona podjęta na podstawie donosu konfidenta gestapo- Stanisława Walickiego, który wskazał budynek w Chrząstowie jako miejsce pobytu osób należących do ruchu oporu.

Tego dnia pod pretekstem eliminacji groźnych bandytów żołnierze niemieccy dokonali pacyfikacji domostwa usytuowanego na osiedlu „Słowik” w Chrząstowie. W trakcie zdarzenia w domu przebywali: Maria, Jan i Józef Myślerowie; Jan i Bronisława Stępniewscy wraz z trójką dzieci w wieku 4, 3 oraz 1 rok, Wojciech Kosin, Stefan Kotkiewicz wraz z 14-letnią córką Zofią,  a także dwie nieznane z imienia i nazwiska osoby z Częstochowy.  Na miejscu rozstrzelano Jana Myślera, Józefa Myślera, Stefana Kotkiewicza wraz z córką Zofią oraz Jana Stępniewskiego. Pozostałe osoby zginęły bądź w trakcie wybuchu granatu wrzuconego do budynku bądź w pożarze, który powstał po podpaleniu budynku. Niemcy zrabowali również dobytek ofiar.

Krótko po pojawieniu się pożaru, na miejsce tragedii, przybiegł miejscowy sołtys, którego Niemcy poinformowali, że w miejscu tym  zabito groźnych bandytów. Zakazano wówczas podjęcia próby gaszenia pożaru. Dwa dni później sołtys wsi Niwa szczątki zamordowanych ludzi pochował obok pogorzeliska, gdzie spoczywały aż do dnia ekshumacji.

Po dokonaniu ekshumacji, w dniu 24.09.2017, odbył się uroczysty pogrzeb odnalezionych szczątków. Po pogrzebowej Mszy Świętej, która została odprawiona w kościele pw. św. Michała Archanioła dokonano pochówku na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Szkolnej.

Podjęte przez IPN działania wynikają z realizacji Ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych zgodnie, z którą groby wojenne powinny znajdować się na cmentarzach. Wynikają także z konieczności oddania szacunku przede wszystkim polskim ofiarom II wojny światowej i przywracania pamięci o zapomnianych miejscach, osobach i wydarzeniach.

do góry