Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Krzyż Grudnia ʼ70

Krzyż Grudnia ʼ70, niegdyś symbolicznie przekazany mieszkańcom Szczecina przez ks. abp. Zygmunta Kamińskiego i przez lata towarzyszący uroczystościom rocznicowym, dziś – w obliczu powstania nowego upamiętnienia – wrócił do Kościoła.

 

 

Krzyż Męczeństwa Narodu Polskiego, zwany Krzyżem Grudnia ʼ70, wzniesiono na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w 29. rocznicę Rewolty Grudniowej. Jego charakterystycznym elementem jest mniejszy krzyż, wykonany z katafalku, na którym stała trumna ks. Jerzego Popiełuszki. Całość posadowiono na kamiennym cokole w kształcie łodzi i umiejscowiono w sąsiedztwie kwater 9J i 9L, gdzie spoczywają doczesne szczątki siedmiu z szesnastu ofiar szczecińskiego Grudnia ʼ70.

Po demontażu krzyża, w związku z budową w tym miejscu nowego upamiętnienia ofiar masakry sprzed ponad pół wieku, dzięki zaangażowaniu pracowników Oddziału IPN w Szczecinie został on poddany renowacji i trafił do dyspozycji Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień ʼ70–Styczeń ʼ71”.

Strony zgodnie uznały, że najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie krzyża ochronie i opiece Rzymskokatolickiej Parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Szczecinie, wyrażając przy tym nadzieję, że przyczyni się on do kultu w nowo budowanej świątyni, a także do pielęgnacji tradycji walk o wolność i niepodległość oraz pamięci o szczecińskim Grudniu ʼ70.

Podczas uroczystości w kościele seminaryjnym, akt przekazania krzyża podpisali: Juliusz Słowacki, prezes Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień ʼ70–Styczeń ʼ71” i ks. Sylwester Marcula, proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii pw. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Szczecinie w obecności świadków wydarzenia: ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego i dr. Pawła Skubisza, dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie.

Organizatorem uroczystości był zespół Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie.

do góry