Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Płk. prof. Tadeusz Sokołowski bohaterem zwycięskiego reportażu

Tablica upamiętniająca Płk. prof. Tadeusza Sokołowskiego na budynku SSPSK nr 1 w Szczecinie
Tablica upamiętniająca Płk. prof. Tadeusza Sokołowskiego na budynku SSPSK nr 1 w Szczecinie
Tablica upamiętniająca Płk. prof. Tadeusza Sokołowskiego na budynku SSPSK nr 1 w Szczecinie
Tablica upamiętniająca Płk. prof. Tadeusza Sokołowskiego na budynku SSPSK nr 1 w Szczecinie

W Białymstoku ogłoszono laureatów IX edycji konkursu na najlepszą „Audycję Historyczną Roku”. Miło nam poinformować, że pani Agata Rokicka – dziennikarka Polskiego Radia Szczecin S.A. otrzymała nagrodę dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii „Historia regionalna” za reportaż zatytułowany „Portret Pamięciowy”.

 Tadeusz Sokołowski w czasie I wojny światowej służył w Legionach Polskich, jako lekarz batalionowy w I Brygadzie brał udział w kampanii na Wołyniu. W latach 1919 - 1920 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej jako lekarz 3 pułku piechoty Legionów, w stopniu kapitana, pełnił funkcję komendanta szpitala w Mińsku, gdzie stał na czele oddziału chirurgicznego, był także szefem sanitarnym Dywizji Ochotniczej, w stopniu podpułkownika. W czasie kampanii wrześniowej pracował w szpitalu polowym, wraz z którym ewakuował się z Chełma do Rumunii, następnie do Francji. Pełnił tam funkcję ordynatora „Centre de chirurgie osseuse” na przedmieściach Paryża. Brał udział w walkach 1 i 2 Dywizji Polskiej, kierując oddziałem chirurgicznym w Dieuze w Alzacji. Po przedostaniu się do Szkocji pracował w szpitalu wojennym w Edynburgu. Organizował Szpitale Wojenne 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa w Kanaquin w Iraku, El Kantar nad Kanałem Sueskim czy Casamassima koło Bari, operował rannych czasie bitwy o Monte Cassino. Po przeniesieniu wojsk Polskich do Anglii w 1946 r. kierował oddziałami chirurgii i ginekologiczno-położniczym w szpitalu w Diddington. Był autorem nowatorskich rozwiązań chirurgicznych i jednym z pionierów transfuzjologii w Polsce. Do kraju powrócił w 1948 r. Był współorganizatorem Akademii Lekarskiej w Szczecinie i pierwszym kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii.  Tadeusz Sokołowski jest kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Dzięki staraniom pracowników Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN ​ w Szczecinie w 2020 r. na budynku SSPSK nr 1 w Szczecinie, którego Tadeusz Sokołowski jest patronem została odsłonięta tablica upamiętniająca tego wybitnego lekarza i oficera. Został także wyremontowany Jego grób znajdujący się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Dążąc do zachowania pamięci o tej wybitnej postaci pracownicy OBUWiM wzięli udział w przygotowanym przez panią Agatę Rokicką zwycięskim reportażu. Jesteśmy dumni, że między innym dzięki naszym staraniom pamięć o Tadeuszu Sokołowskim zostanie przekazana szerszemu odbiorcy. Serdecznie gratulujemy pani Agacie Rokickiej.

Relację z gali wręczenia nazwisk można zobaczyć na stronie internetowej:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/154865,W-Bialymstoku-ogloszono-laureatow-IX-edycji-konkursu-na-najlepsza-Audycje-Histor.html

Reportaż znajduje się na stronie:

https://radioszczecin.pl/395,1355,portret-pamieciowy-reportaz-agaty-rokickiej

 

do góry