Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Nowa tablica w centrum Szańca Hubala

Informujemy, że na kamieniu pamiątkowym stojącym w centrum Szańca Hubala w lesie k. Anielina została wymieniona tablica pamiątkowa. Prace zostały przeprowadzone – za zgodą Nadleśnictwa Opoczno – na wniosek Stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”.

 • Nowa tablica
  Nowa tablica
 • Nowa tablica
  Nowa tablica
 • Nowa tablica
  Nowa tablica

Na nowej tablicy umieszczono treści, które nie mogły się tam znaleźć w 1964 r. kiedy powstała poprzednia tablica (1964 r.), tj. informacje o służbie Henryka Dobrzańskiego w Legionach Polskich i uczestnictwie w wojnie polsko-bolszewickiej. Dodatkowo w wprost – czego nie było poprzednio – podkreślono walkę „Hubala” w Wojnie Obronnej 1939 r. i umieszczono pełną nazwę oddziału na czele , którego stał, aż do śmierci 30 kwietnia 1940 r. Zrezygnowano natomiast z powielania stworzonego przez propagandę PRL określenia „pierwszy partyzant”.

Należy w tym miejscy jeszcze wspomnieć, że pierwotny plan wymiany tablicy zakładał realizację tego pomysłu w roku ubiegłym  w 80. rocznicę śmierci majora. Niestety na przeszkodzie temu stanęła pandemia covid-19. Mimo wszystko zdecydowaliśmy, by na tablicy pozostała data „2020 r.” i informacja o wspomnianej rocznicy.

Nową tablice sfinansował Oddział IPN w Łodzi.

 • Poprzednia tablica
  Poprzednia tablica

do góry