Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Remont grobu żołnierza „WiN” Józefa Szypulskiego w Różance  - 2 listopada 2021

Zakończone zostały prace remontowe dot. wykonania nowego upamiętnienia na grobie Józefa Szypulskiego, który zlokalizowany jest na cmentarzu parafialnym w Różance gm. Włodawa. Posadowiono nowy granitowy pomnik, a na pośrodku krzyża umieszczono symbol Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Na nowej granitowej tablicy memoratywnej umieszczono zapis, iż zabójstwa 19 letniego żołnierza dokonał funkcjonariusz Urzędu Bezpieczeństwa.

  • Grób Józefa Szypulskiego przed remontem. Fot. IPN Lublin
    Grób Józefa Szypulskiego przed remontem. Fot. IPN Lublin
  • Tablica memoratywna Józefa Szypulskiego po remoncie. Fot. IPN Lublin
    Tablica memoratywna Józefa Szypulskiego po remoncie. Fot. IPN Lublin
  • Grób Józefa Szypulskiego po remoncie. Fot. IPN Lublin
    Grób Józefa Szypulskiego po remoncie. Fot. IPN Lublin


Biogram Józefa Szypulskiego 

Józef Szypulski ps. „Bizon”, s. Jana i Marii, ur. w 1928 r. w Różance (pow. Włodawa). Skierowany do oddziału w lecie 1946 r. przez swego kuzyna i komendanta placówki Ignaców (gm. Krzywowierzba) Juliana Terleckiego ps. „Bocian”. J. Szypulski został zwolniony z oddziału na urlop zdrowotny w grudniu 1946 r. Aresztowany ” 14 II 1947 r. przez funkcjonariuszy PUBP Włodawa wspólnie ze Stanisławem Bychawskim ps. „Pień”. Zamordowany podczas transportu do Włodawy przez funkcjonariusza UB Jakuba Zapasę, w lesie przy drodze Żuków – Kaplonosy. Z relacji siostry „Bizona”, Antoniny Lawrenc wynika, że pod koniec lutego 1947 r. do sołtysa Różanki przyszedł żołnierz WP, który poinformował, że w lesie koło Żukowa leżą zwłoki Józefa Szypulskiego. Przed śmiercią był torturowany i zeznał, że w Różance ma siostrę i brata, których żołnierz postanowił powiadomić. 28 lutego siostra wynajęła furmankę i pojechała po zwłoki, które pochowała na cmentarzu w Różance. Według niej, brat „nie miały połowy twarzy” i ranę postrzałową w okolicy serca, co potwierdziły: Kazimiera Chwedoruk, Anna Stańczuk i Antonina Kwiatkowska, które widziały zwłoki „Bizona”.

Autor: Grzegorz Makus - Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Lublin


Prace remontowe sfinansowane zostały przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie

do góry