Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

„Katyń… ocalić od zapomnienia” – Szczecin, 12 października 2021

Uroczystość zasadzenia „Dębu Pamięci" została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie, Stowarzyszenie „KATYŃ" w Szczecinie oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Szczecinie.

W ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” w Szczecinie, na terenie Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej w Szczecinie przy ul. Hożej 6, zostały posadzone  Dęby Pamięci dla uhonorowania ofiar zbrodni katyńskiej – majora Wojska Polskiego Piotra Woropaya-Hordziejewicza oraz starszego posterunkowego Policji Państwowej Czesława Dylaka.

Oddział IPN w Szczecinie reprezentował dyrektor, dr Paweł Skubisz wraz z Krzysztofem Męcińskim naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie. Hołd ofiarom oddał także  m.in.  Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie nadinsp. Tomasz Trawiński, Zastępca Dowudcy 12. SBZ gen. bryg. Michał Rohde, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek, Przewodnicząca Rady Miasta Szczecin Renata Łażewska oraz Prezes Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie Jolanta Turlińska-Kępys,

Honorowymi gośćmi uroczystości były rodziny bohaterów, które obecnie zamieszkują w Szczecinie.

Tablice pamiątkowe zostały sfinansowane przez Oddział IPN w Szczecinie. Za organizację uroczystości odpowiadał zespół Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie.

 

 

Piotr Woropay-Hordziejewicz (1901–1940). Major Wojska Polskiego.Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921). Absolwent Politechniki Warszawskiej. Od 1926 r. w zawodowej służbie wojskowej. Ukończył Wyższą Szkołę Wojenną oraz Wyższą Szkołę Intendentury. Pełnił służbę w Dowództwie Okręgu Korpusu nr III w Grodnie. We wrześniu 1939 r. zmobilizowany w ramach Armii „Prusy”, brał udział w wojnie obronnej. Wzięty do niewoli sowieckiej w październiku 1939 r. Jeniec obozu NKWD w Starobielsku. Zamordowany w Charkowie. Żona Helena, wraz z rodzicami i dziećmi: Piotrem, Lechem i Zbigniewem, została zesłana do Kazachstanu.

 

Czesław Dylak (1900–1940). Starszy posterunkowy Policji Państwowej. Uczestnik Powstania Wielkopolskiego. Służbę wojskową odbywał w jednostce łączności. W 1922 r. wstąpił do Policji Państwowej w Równem. Od 1936 r. pełnił służbę na posterunku w Międzyrzeczu koło Korca. Starszy posterunkowy Policji Państwowej. Aresztowany 18 września 1939 r. Więziony w Kijowie. Zamordowany w 1940 r. Upamiętniony na Cmentarzu Wojennym w Bykowni koło Kijowa. Żona Anna, wraz z rodzicami i dziećmi: Leszkiem, Reginą, Sabiną i Anną, została zesłana do Kazachstanu.  ​​​

do góry