Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Hołd dla rotmistrza Witolda Pileckiego. 73 rocznica zamordowania „Ochotnika do Auschwitz”– Szczecin, 25 maja 2021

W pięciu miejscowościach północno-zachodniej Polski przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej oddali hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 73 laty w mokotowskim więzieniu. O 21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach upamiętnienia Rotmistrza zapłonęły znicze pamięci.

 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (2) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (2)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (3) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (3)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (4) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (4)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (5) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (5)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (6) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (6)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (8) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (8)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (9) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (9)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (10) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (10)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (11) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (11)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (12) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (12)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (13) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (13)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (14) Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie (14)
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Będargowie
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Gorzowie 2 Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Gorzowie 2
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Gorzowie 3 Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Gorzowie 3
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Gorzowie 4 Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Gorzowie 4
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Gorzowie. Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Gorzowie.
 • Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Połczynie Zdroju. Uroczystości poświęcone Witoldowi Pileckiemu w Połczynie Zdroju.

W 73 rocznicę zamordowania rtm. Witolda Pileckiego w całej Polsce, o godzinie 21.30, zapłonęły znicze w hołdzie dla wielkiego Polaka- patrioty i bohatera, który został haniebnie zamordowany przez władze komunistyczne.

Uroczystości organizowane przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej, odbyły się:

Pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego w Gorzowie Wielkopolskim.  Znicze  zapalił Dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz wraz z Wojewodą Lubuskim Władysławem Dajczakiem

W Koszalinie pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz na symbolicznym grobie rotmistrza znajdującym się w miejscu spoczynku śp. Marii Pileckiej – siostry zamordowanego. Znicze zapalili p.o. zastępcy Dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie  Kinga Macierzyńska i p.o. Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej dr Sebastian Kaniewski wraz z Prezydentem Koszalina Piotrem Jedlińskim i z Dyrektorem delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Koszalinie Pawłem Michalakiem.

 

Pod tablicą pamiątkową poświęconą Witoldowi Pileckiemu w Połczynie-Zdroju. Znicze zostały zapalone przez Naczelnika Oddziałowego Archiwum Tomasza Dźwigała oraz zastępcę Naczelnika Oddziałowego Biura Lustracyjnego, Szymona Nowackiego. (Foto: Radio Koszalin)


Pod tablicą pamiątkową poświęconą Witoldowi Pileckiemu w Będargowie. Na terenie Szkoły Podstawowej, noszącej od 2016 roku imię rotmistrza Witolda Pileckiego. Znicze zostały zapalone przez Naczelnika  Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa – Krzysztofa Męcińskiego oraz Naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych, dr hab. Sebastiana Ligarskiego.

W Będargowie, odbyła się główna uroczystość organizowana przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród oddających hołd rotmistrzowi oprócz przedstawicieli IPN, znaleźli się m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Artur Szałabawka, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Zachodniopomorska Kurator Oświaty Magdalena Zaręba-Kulesza oraz przedstawiciele służb mundurowych i władz samorządowych, uczniowie szkoły, lokalna społeczność. Uroczystości towarzyszyła przygotowana przez Instytut wystawa poświęcona życiu Witolda Pileckiego.

 

25 maja 1948 r. komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. W warszawskim więzieniu na Mokotowie przeprowadzono egzekucję rtm. Witolda Pileckiego. Bezpośrednim wykonawcą wyroku był sierż. Piotr Śmietański, zwany „katem z Mokotowa”. Rotmistrza zamordowano strzałem w tył głowy. Jego ciało zostało pogrzebane w nieznanym miejscu, prawdopodobnie na tzw. Łączce obok murów Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

 

 

do góry