Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Ekshumacja Konstantego Dyzio – Zawada, 28 kwietnia 2021

W godzinach porannych 28 kwietnia br. rozpoczęła się ekshumacja szczątków Konstantego Dyzio zamordowanego przez Niemców 27 lutego 1943 r. w miejscowości Zawady, gm. Wąwolnica.

 • Konstanty Dyzio, fotografia pamiątkowa z okresu zasadniczej służby wojskowej 1934 r.
  Konstanty Dyzio, fotografia pamiątkowa z okresu zasadniczej służby wojskowej 1934 r.
 • Konstanty Dyzio z żoną na Nowym Świecie w Warszawie, przed 1939
  Konstanty Dyzio z żoną na Nowym Świecie w Warszawie, przed 1939

Czynności przeprowadzono w obecności właścicieli gospodarstwa, na którym znajdował się grób, krewnych ofiary oraz pracowników Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa. Malownicza okolica położona na obszarze Krainy Lessowych Wąwozów na Wyżynie Lubelskiej była areną dramatycznych wydarzeń. 27 lutego 1943 r. niemieckie oddziały okupacyjne zatrzymały we wsi Zawada kilkanaście osób, które zostały wyprowadzone poza zabudowania na rozstrzelanie. Wśród nich był mieszkaniec Warszawy, 32-letni Konstanty Dyzio, który podjął próbę ucieczki przez pole w kierunku pobliskich wąwozów. Niestety zginął trafiony pociskami z broni maszynowej. Na polecenie Niemców został pogrzebany osobno, na skraju pola przy drodze. Odkryte szczątki potwierdziły relacje o okolicznościach śmierci – prawa kość udowa była roztrzaskana na skutek bezpośredniego trafienia pociskiem karabinowym.

 • Ekshumacja Konstantego Dyzio – Zawada, 28 kwietnia 2021 dot. A.Siwek/BUWiM
  Ekshumacja Konstantego Dyzio – Zawada, 28 kwietnia 2021 dot. A.Siwek/BUWiM
 • Ekshumacja Konstantego Dyzio – Zawada, 28 kwietnia 2021 dot. A.Siwek/BUWiM
  Ekshumacja Konstantego Dyzio – Zawada, 28 kwietnia 2021 dot. A.Siwek/BUWiM

Wydobyte szczątki zostały zabezpieczone przez firmę archeologiczną PU Metodis, która przeprowadziła ekshumację na zlecenie BUWiM IPN. Pogrzeb śp. Konstantego Dyzio odbędzie się 8 maja 2021 r. o godz. 11.00 na cmentarzu parafii św. Wincentego á Paulo w Otwocku – szczątki zostaną złożone do grobu rodzinnego.

do góry