Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

79. rocznica przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową – Szczecin, 14 lutego 2021

Szczecińskie obchody 79. rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową zostały zorganizowane przez Oddział IPN w Szczecinie, we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin oraz 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną.

Ich pierwszym akcentem było złożenie kwiatów pod tablicą „Żołnierzom Armii Krajowej” z popiersiem gen. Leopolda Okulickiego, znajdującą się na gmachu Urzędu Miasta.

Przed południem, z udziałem żołnierzy Armii Krajowej, władz wojewódzkich i samorządowych oraz służb mundurowych, odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku „Na chwałę Armii Krajowej” na Cmentarzu Centralnym.

Zwieńczeniem obchodów była msza św., odprawiona w południe w bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła, tradycyjnie w intencji żołnierzy i dowódców Armii Krajowej. Po nabożeństwie zostały złożone kwiaty w kaplicy Armii Krajowej, gdzie znajduje się m.in. ufundowana przez IPN i odsłonięta przed dwoma laty tablica „W hołdzie kresowym żołnierzom Armii Krajowej”.

Oddział IPN w Szczecinie reprezentował dyrektor, dr Paweł Skubisz wraz z Krzysztofem Męcińskim naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Szczecinie. W uroczystości wziął udział także m.in. Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Przewodnicząca Rady Miasta Renata Łażewska, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Szczecin Jolanta Szyłkowska.

Za koordynację działań związanych z uroczystościami odpowiadał zespół Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie.

do góry