Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Odsłonięcie pomnika poświęconego pamięci mieszkańców Marymontu – Warszawa, 2 października 2020

  • fot. MN/BUWiM fot. MN/BUWiM
  • fot. MN/BUWiM fot. MN/BUWiM
  • fot. MN/BUWiM fot. MN/BUWiM
  • fot. MN/BUWiM fot. MN/BUWiM
  • fot. MN/BUWiM fot. MN/BUWiM
  • fot. MN/BUWiM fot. MN/BUWiM
  • fot. MN/BUWiM fot. MN/BUWiM
  • fot. MN/BUWiM fot. MN/BUWiM

W piątek, 2 października 2020 roku przed wejściem do budynku XCIV Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Stanisława Maczka, przy ul. Gwiaździstej 35 w Warszawie, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci mieszkańców Marymontu oraz innych dzielnic Warszawy, zamordowanych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego w dniach 14–15 września 1944 r.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił m.in. dyrektor Biura Upamiętnia Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek, który wraz z zastępcą BUWiM Joanną Piskorz oraz dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie prof. dr. hab. Jerzym Eislerem reprezentowali na uroczystościach Instytut Pamięci Narodowej.

Tragedia, jaką przeżyła Warszawa w sierpniu i we wrześniu 1944 r. może być uznana za apogeum niemieckich zbrodni na terenie Polski. Pamiętać musimy, że te zbrodnie zaczęły się od pierwszych godzin 1 września 1939 r. i trwały do ostatnich chwil stacjonowania niemieckich żołnierzy na polskich ziemiach. (…) Przede wszystkim musimy pamiętać o niewinnych ofiarach, o mieszkańcach Warszawy, którzy byli mordowani bez względu na płeć czy wiek, w imię zbrodniczej ideologii, w ramach zemsty za próbę przyniesienia wolności stolicy Polski.(…) Ten pomnik przed warszawskim liceum to trwały wyraz pamięci – powiedział Adam Siwek.

Na zakończenie dyrektor BUWiM podkreślił, że w dzisiejszych czasach relatywizowana jest odpowiedzialność za wybuch II wojny światowej, za zbrodnie wojenne, podważana jest postawa narodu polskiego podczas II wojny światowej.

Ważne jest, abyśmy dbali o groby i pomniki Polaków – ofiar niemieckich zbrodni i jednocześnie pokazując te miejsca, mówili: Niemcy, to wasze dzieło.

 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich, na czele z przewodniczącym Bielańskiego Klubu Kombatanta por. Józefem Kassykiem, oraz burmistrz Dzielnicy Bielany miasta stołecznego Warszawy Grzegorz Pietruczuk, poseł na Sejm Joanna Fabisiak, wiceprzewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy Sławomir Potapowicz.

 

 

Poświęcenia pomnika dokonał kapelan kombatantów bielańskich ksiądz prałat płk Bogusław Pasternak.

do góry