Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

Ceremonia pogrzebowa ofiar „krwawego poniedziałku” – Częstochowa, 4 września 2020

„Krwawy poniedziałek” w Częstochowie – 4 września 1939 r. żołnierze Wehrmachtu zastrzelili na ulicach około 500 mieszkańców miasta, zarówno dorosłych, jak i dzieci.

W Częstochowie na cmentarzu komunalnym przy ul. Radomskiej 117 w 81. rocznicę masakry dokonanej przez Niemców na cywilnych mieszkańcach Częstochowy odbyła się uroczysta ceremonia pochówku szczątków 13 ofiar tzw. „krwawego poniedziałku”. W lipcu 2019 r. w czasie prac przy renowacji placu Jana Pawła II przed Archikatedrą Częstochowską natrafiono na szczątki ludzkie należące do trzynastu osób. Zostały one ekshumowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Wśród odnalezionych zabytków były buty, paski, sprzączki, fragmenty szelek, grzebień, portfel z polskimi przedwojennymi monetami, guzik/spinka do mankietów, zegarek – tzw. dewizówka w skórzanym etui, obrączka miedziana, guziki. Na podstawie dokumentów archiwalnych i zdjęć lotniczych dostarczonych przez stowarzyszenie Reduta Częstochowa wiadomo było, że przed budynkiem na placu znajdowały się polskie rowy przeciwlotnicze. W nocy z 4 na 5 września w archikatedrze mieli być przytrzymywani jako zakładnicy cywile, z których część nie wróciła do domów.

 

 

Uroczystość rozpoczęła o godz. 11.00 msza święta w kaplicy cmentarnej, celebrowana przez ks. Stanisława Rospondka. Następnie kondukt składający się z mieszkańców Częstochowy, delegacji Instytutu Pamięci Narodowej oraz przedstawicieli władz państwowych i samorządowych przeszedł uliczkami cmentarza w miejsce pochówku. Przed uroczystym złożeniem trumien do grobu, głos zabrał dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek.

87 lat po przyjęciu ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, 75 lat po zakończeniu II wojny światowej my cały czas odkrywamy miejsca pochówku, miejsca spoczynku, miejsca śmierci Ofiar wojen. Ten katalog ciągle jest otwarty. Sprawujemy dzisiaj obowiązek zarówno patriotyczny, jak i czysto ludzki, chowając szczątki Ofiar niemieckiej zbrodni z 4 września 1939 r. Te groby są świadectwem naszej historii, naszej walki z totalitaryzmami, naszej tragedii. Te groby krzyczą do wszystkich tych, którzy dziś obwiniają Polskę i Polaków o rzekomą współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej.

 

W ceremonii udział wzięli dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek wraz z zastępcą dyrektora BUWiM Joanną Piskorz oraz naczelnik Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach Jan Kwaśniewicz. 

do góry