Nawigacja

Видання IPN укр

Bieżąca działalność Biura

80. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz.

14 czerwca br. przypada 80. rocznica pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz. W związku z tym, oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi zorganizowało uroczyste spotkanie pod pomnikiem ofiar niemieckich obozów na Cmentarzu Komunalnym „Doły” w Łodzi, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze, oddając tym samym hołd niezliczonym ofiarom niemieckich zbrodni i represji z okresu II wojny światowej.
Pod pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckich obozów na Cmenatrzu Komunalnym „Doły” w Łodzi, w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi, dyrektor oddziału dr hab. Dariusz Rogut złożył kwiaty, a naczelnik oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi Bartosz Bijak upamiętniający znicz. 
W uroczystości wzięli również udział  Kamil Wojtysiak (zastępca dyr. Biura Wojewody) w imieniu wojewody łódzkiego​, Andrzej Janecki z UMŁ w imieniu prezydent Zdanowskiej, brygadier Jacek Konciak w imieniu komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi, mjr Sławomir Błaszczyk w imieniu dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej oraz dr Katarzyna Kotynia-Czekaj w imieniu dyrekcji Muzeum Tradycji Niepodległościowych.
do góry